Bilmek istediğin her şeye ulaş

Almanca öğrenmenin zorluk derecesi diğer dillere göre nasıldır?

Eğer İngilizce biliyorsanız işiniz biraz daha kolaylaşacaktır. Bu iki dil aynı dil ailesinden gelir ve kelimelerdeki benzerliği fark edebilirsiniz. Tabi gramer çok daha ayrıntılıdır. Ama her zaman söylerim bir dile hakim olmak istiyorsanız (anadiliniz dahil) bunun için emek vermek zorundasınız ve böyle düşününce herhangi bir dili öğrenmek zor mudur sorusunun cevabı evet zordur. Yok ben derdimi anlatacak kadar bileyim diyorsanız başka tabi.
  • Paylaş
İngilizceyle aran iyiyse biraz daha basit. Artikel olayına gelince bende hala çözebilmiş değilim(biraz sinir bozucu) . Yine de Almancayı seviyorum. Cümleleri asla Türkçe düşünme neden bunu böyle söylüyorlar diye düşünme. Almanca okuyabilmek İngilizceden çok daha kolay bence. Hatta yazıldığı gibi okursan gayette tutturuyorsun(hocamız bize okuyabilelim diye böyle gaz veriyordu) . Ancak bende şöyle birşey oldu. İngilizceyi de yazıldığı gibi okumaya başladım. Hatlar karışmıştı. =)
Şöyle de bir geyik paylaşmak istedim =)
  • Paylaş
Almanca sayın Ece Naz Sonat (@lorquina)'nın da yazdığı gibi öğrenmesi zor bir dildir ama İngilizce biliyorsanız hem sözcüklerin büyük bir kısmını hem de gramerin ana hatlarını biliyor sayılırsınız. Bu iki dil birbirine öyle yakındır ki Almanya'nın kuzeyine gittikçe köylerde kullanılan lehçe sonunda Hamburg civarında İngilizceye döner (plattdeutsch). Almanca'nın asıl zorluğu her ismin önüne gelen artikeller ve bunların sürekli çekilmesi zorunluluğudur. Artikeller de Alman toplumunun cinselliğe bakış açısını yansıttığından bizim için mantığı pek anlaşılır değildir. Bu artikel durumu mesela İspanyolca'da çok daha basittir, onlarda da aynı şekilde cinselliğe bakış açısıdır ama Akdeniz halkı olduklarından içgüdüsel olarak doğru artikeli bulursunuz ve artikeller çekilmez, sürekli sabit kalır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1177 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt