Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alparslan Türkeş kimdir?

Alparslan Türkeş

Ülkücü camianın ebedi lideri olan Alparslan Türkeş, asker kökenli bir siyasetçidir. 1917'de Kıbrıs'ta doğmuştur. Kuleli Askeri Lisesi, ardından Harp Akademisi'nde eğitim görmüştür. 1944'te meşhur Turancılar Davası'nda yargılananlardan biriydi. Adı 27 Mayıs harekatından sonra sık sık duyulmaya başlandı. Darbeyi planlayıp yöneten MBK (Milli Birlik Komitesi) içinde yer aldı. Daha sonra MBK'den görüş ayrılıkları yüzünden ayrıldı. MBK'nin sonraki yapılanma sürecinde 14'ler adı verilen listede Türkeş de yer alıyordu. 14'ler fikir uyuşmazlığı nedeniyle MBK'ye alınmadı. Siyasi sürgün yediler.

Bu sürgün bağlamında Türkeş, Hindistan'a büyükelçi müşaviri olarak gitti. 1963'te Türkiye'ye dönerek Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nde siyasi hayata atıldı. 65'te partinin genel başkanı ve milletvekili seçildi. Partinin programını yazdığı 9 Doktrin kitabındaki görüşler doğrultusunda değiştirdi. 69'da partinin adını Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirdi.

1975 sonrası koalisyon hükümetinde başbakan yardımcılığı yaptı. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra siyasi yasaklı oldu ve 4,5 yıl tutuklu kaldı. Daha sonra siyasi yasağın kalkması üzerine Milliyetçi çalışma Partisi'ne girdi. 1991 seçimlerinde Refah Partisi ile işbirliğine gitti. 95 yılında MHP parlamento dışı kaldı. 4 Nisan 1997'de Ankara'da hayata gözlerini yumdu.

Alparslan Türkeş
27 Mayıs 1960, Cuma sabah saat 05.25; Türkeş, radyodan darbe bildirisini okuyor.

Can Dündar'ın Türkeş belgeseli için:
goo.gl/xzl9nd
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

185 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt