Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alternatif eğitim sistemleri (montessori, waldorf vb) ile ilgili ne düşüyorsunuz? Bir moda akımı mı, var olan bozuk sistem yerine doğrusu ile değiştirmek için bir arayış yani doğru sistem için geçiş süreci mi? Alternatif eğitim sistemlerini de kattığımızda Türkiye'de eğitim nereye gidiyor?

Yeni bir moda değil aslında. Mesela montessori'yi ele alacak olursak yıllarca anadolu köylerinde uygulanan birikimlerin akademik hale getirilmiş hali diyebiliriz. Bu konuda detaylı bir araştırma yazısı hazırladım.surup.net/cocuk-gelisimi/montessori
  • Paylaş
Alternatif okullar Avrupa'da birçok ülkede bakanlık tasdikli resmi okullardır. Bunlar genellikle ilkokul seviyesindedir ve gayet de başarılıdır. Bu sistemlerin Türkiye'deki eğitim sistemini çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Yurdumuzda eğitimde cehalet orta okuldan itibaren başlar ve iyi bir üniversiteye de girilememişse üniversitenin bitimine kadar devam eder. İlkokullarda ise bir öğrenciden beklenen okuma yazmayı öğrenmesi ve 100'e kadar dört işlem yapabilmesidir ki bunu alternatif sistemler Avrupa'da normal okullara göre daha iyi sağlamaktadır. Bu tür okullarla bir ihtimal Türk çocukları da okuma yazmayı öğrenebilirler. Burada dolaşırken yurdum insanının ana diline ne kadar hakim olmadığını görebiliriz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

132 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları