Bilmek istediğin her şeye ulaş

Altınordu futbol kulübü hakkında neler biliyorsunuz?

İzmir'de bulunan bir futbol kulübü olduğunu biliyorum. İsminin Altınordu devleti ile ilgisi olup olmadığını merak ederdim; bu soru vesilesiyle öğrenmiş oldum. Göktürk, Sakatürk gibi isimler üzerinde düşünülürken Altınordu isminde karar kılınmış.
  • Paylaş
3

Gökhan Biçer, İzmir, işgalden kurtarıldıktan sonra, bu şehrin ülkeminizin bir şehri olduğunu hatırlatmak için bu şehirde Türkçe isimler konmaya başlamış bazı yerlere ve kurumlara. Bu yüzden Altınordu isminin konması da bu kapsamda olabilir. Bir bildiğimiz diğer İzmir takımı ise Altay'dır.

İzmir'de bugün bildiğimiz semt adlarının eskiden Türkçe olmayan isimleri varmış. Osmanlı İmparatorluğu'nun son zamanlarında İzmir'de yabancı nüfusu ve yerleşimi hayli fazlaymış. Bunları bana bizzat rahmetli Attilâ İlhan anlatmıştı 1998 senesinde. Mesela Alsancak'ın ismi Punto, Karşıyaka'nın ismi Kordelya imiş eskiden.

Bugün Kültürpark olarak isimlendirilen fuar alanı ise Yangın Yeri diye geçmiş bir aralar çünkü Türkler orada yaşıyormuş, Yunanlılar İzmir'i terkederken orayı yakmışlar (bunu başka bir kaynaktan edinmiştim ama hatırlamıyorum şimdi)

Hypatia Hypatia, Teşekkürler Gökhan Bey, merak ettiğim bir konuyu öğrenmiş oldum.

Gökhan Biçer, Rica ederim, İzmirli araştırmacı yazar Yaşar Aksoy, İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle (Yüksel Çakmur zamanında olabilir) bir İzmir kitabı hazırlanmasına önayak olmuştu 1990'lı yıllarda. Tam incelemedim ama oradan daha 'kaynağa dayandırılımış' bilgiler edinebilirsiniz. Yanılmıyorsam eserin adı 'İzmir Rehberi (Guide to İzmir)' idi.

Eskiden -ben doğmadan önce- birinci lig takımları arasında yer aldığını duyduğum futbol klubü.

Ek bilgi olarak -eskilerden duyduğuma göre- birinci lig futbol takımları arasında; PTT, Demirspor, Şekerspor, Vefa gibi takımlar da yer alıyormuş.
  • Paylaş
Maalesef konu hakkında hiçbir şey bilmiyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

70 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları