Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alttan dersim kalırsa yatay geçiş yapabilir miyim?

1. Dönemden bir dersten kaldım bu halde yatay geçişle başka bir okula geçebilir miyim?Düzenle
Öncelikle yatay geçiş koşulları her üniversitede farklı olmakta. Kendi okulum için biraz bilgi verebilirim İTÜ' lü arkadaşlar için veya İTÜ' ye gelmek isteyen öğrenciler için;

Sınav sonrasında İTÜ' ye geldiyseniz ve istediğiniz bölümde değilseniz 3. yarıyıla kadar FAKÜLTELER ARASI, 3. yarıyıldan sonra FAKÜLTE İÇİNDE bölüm değiştirebiliyorsunuz.

Bu geçişlerde not ortalaması büyük öneme sahip. En az 2.50 not ortalamasına sahip öğrenciler yatay geçiş için başvuruda bulunabiliyorlar.

Değerlendirme yapılırken not ortalamalarına göre öğrenciler sıralanıyor ve kontenjan dahilinde en üst sırada yer alan öğrenciden başlamak üzere yerleştirmeler yapılıyor.

İTÜ' nün avantajlarından biri geçiş kontenjanlarının yüksek olması. Yatay geçiş kontenjanlarının %80' ini üniversite içinde kullanıma açıyor. Üniversite dışına açılan kontenjanlar da her sene yatay geçiş başvuru döneminde açıklanan üniversitelere açıktır.

Senin üniversite hangisi bilemiyorum ama mutlaka oluyordur geçiş. En önemli nokta not ortalama. Bir de eğitimi türkçe bir üniversitedeysen ve gitmek istediğin okulun eğitimi ingilizceyse ona göre bir takım ingilizce sınavlarda isteniliyor.
  • Paylaş
Her üniversitenin yönetmeliği farklıdır. Bu bilgiye daha net olarak yatay geçiş yapmak istediğin üniversitenin internet sitesinde yer alan yönetmeliğe bakarak öğrenebilirsin. Bazı üniversiteler alttan ders olayını dikkate almıyabiliyor, sadece not ortalamasına bakabiliyor.
  • Paylaş
Deneyimim ve kesin bilgim yok fakat üniversite/bölümüne göre değişir diye düşünüyorum. Eğer hedeflediğiniz üniversite bölümü şartlarında alttan ders bırakmamış olmak gibi bir kriter belirlediyse geçemezsiniz. Bunun için ilgili üniversitenin sayfasında İç & Dış Transferler bölümüne bakabilirsiniz. Ek olarak ilgili üniversitenin Fakülte Sekreterliği ile iletişime geçmeniz yeterlidir.
  • Paylaş
Bildiğim kadarıyla yatay geçiş yapmak için ortalamanın yüksek olması gerekir ve ayrıca hiç bir dersten kalınmaması gerekir. Ama her üniversitenin prosedürü farklıdır. Bazıları çok yüksek puan isterken bazıları da az ister....
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2937 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt