Bilmek istediğin her şeye ulaş

Altyapısı en iyi spor kulüpleri hangileridir?

Özellikle futbolda ve basketbolda.Düzenle
Bu konuda verebileceğimiz en güzel örnek Athletic Bilbao kulübüdür. İspanya'nın Bask Bölgesi'nin futbol takımı olan Bilbao, yıllardır süre gelen geleneklerine göre takımında Basklar haricinde hiçbir futbolcuyu oynatmaz. Bu sebeple altyapısı, geleceğin A takımı olarak hizmet göstermektedir.

Diğer iki örnek ise FC Barcelona ve AFC Ajax'tır.

FC Barcelona, İspanya'nın Katalonya özerk bölgesi takımıdır. Altyapı olarak dünyanın en gelişmiş tesislerine ve önemine sahiptir. Birçok yetenekli genç futbolcuları erken yıllarda bünyesine katarak geleceğin A takımını şekillendirmeye çalışır. Günümüzde de altyapısından yetişen birçok oyuncusu A takım ile birlikte sayısız zaferler kazanmıştır.

Ajax Amsterdam ise günümüzde bu konuda biraz daha farklı bir yol çizen bir kulüp. Futbol tarihine damgasını vurmuş çoğu Hollandalı futbolcu Ajax altyapısından çıkmadır. Ancak Ajax'ın diğer kulüplere karşı izlediği farklı yol ise yetiştirdiği oyuncuları yüksek bonservis bedelleri karşılığında diğer Avrupa kulüplerine satmasıdır. Geçmiş yıllarda bünyesinde yetişen futbolcularla başarıdan başarıya koşan bu kulüp, günümüzde ise geliştirdiği genç yetenekleri erken yıllarda Avrupa futboluna kazandırmaktadır. Hollanda dışında da birçok yabancı ülkede altyapı faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.


Ajax Amsterdam ve FC Barcelona'nın günümüz futboluna etkisindeki ek bir bilgi:

Hollanda futbolunun yetiştirdiği en önemli isimlerden biri olarak kabul edilen Johan Cruyff, Ajax Amsterdam altyapısından çıkmış bir futbolcudur. 1964-1984 yılları arasında faaliyet göstermiş futbolcu, halen dünyanın gelmiş geçmiş en yetenekli forvetleri arasında gösterilmektedir. 9 yıl Ajax için oynadıktan sonra FC Barcelona'ya transfer olmuştur. Burada altın yıllarını yaşayan Cruyff, 74 Dünya Kupası'nda kaptanı olduğu Hollanda Milli Futbol Takımı'nda fırtına gibi eserken izleyiciler sahada farklı bir futbol izlemekteydiler. Futbolu bıraktıktan hemen sonra teknik direktörlüğe soyunan efsane, 2 yıl Ajax'ı çalıştırdıktan sonra FC Barcelona'nın başına geçmiştir. Günümüzde Total Futbol olarak bilinen futbol felsefesinin yaratıcısı olmuştur. Yine Ajax Amsterdam altyapısından çıkmış başka bir eski futbolcu Frank Rijkaard, 2003 yılında FC Barcelona'nın başına gelmiştir. Günümüz FC Barcelona futbolunun temelini, Total Futbol ile birlikte şekillendirdiği kadrosuyla oluşturmuş ve Avrupa futboluna damgasını vurmuştur. 2008 yılında yerine, FC Barcelona altyapısından yetişmiş ve 11 yıl FC Barcelona için oynamış, o yıllar FC Barcelona altyapı sorumlusu görevinde olan Josep Guardiola'nın gelmesiyle FC Barcelona ve Total Futbol tam anlamıyla zirve yapmıştır.
  • Paylaş
Barcelona, Porto ve Atletic Bilbao'nun da altyapıları gayet iyidir.
  • Paylaş
Dortmund ile lyon.dur..
  • Paylaş
Porto'nun altyapısı çok iyi değildir scoutları çok iyidir. Genelde 1'e alıp 10'a satarlar futbolcularını. Türkiye'ye baktığımızda Galatasaray en iyi altyapılardan birine sahiptir. Fenerbahçe ve Beşiktaşta bir o kadar iyidir. Bu arada Çanakkale Dardanel ve Sakaryaspor da unutulmamalıdır. Günümüzde İspanya dışında Almanya'daki futbol sistemide çok iyidir. Bayern Munih futbola bir çok sporcu kazandırmıştır
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3949 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt