Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alzheimer hastaları için üretilen teknolojiler nelerdir?

Alzheimer hastalığı malesef ki geri dönüşümü olmayan ve ilerleyen bir hastalıktır. Bu nedenle üretilen teknolojilerde bu hastaların hayatını nasıl kolaylaştırabiliriz? Sorusuna çözüm bulan teknolojiler oluyor. Alzheimer hastaları hafıza kaybı ve konuşmada problemler yaşadıkları için günlük hayatta bizler kadar kolay bir yaşam süremiyorlar. Kimileri evinden dışarı çıkamıyor çünkü çıktığı zaman döneceği evini unutuyor ve kaybolma olayları gerçekleşiyor. Buna en kolay çözüm hastanın eline bileklik takıp ad, soy ad ve numara gibi bilgileri işlemektir. Son zamanlarda üretilen bir teknoloji ile hastaya bir bileklik takıyorsunuz, bu bileklik hastanın bileğinde olduğu sürece hastalar kaybolduklarında uzaydan takip edilmelerini sağlayacak çipli sistemler sayesinde onu haritadan bulabiliyorsunuz. Bu GPS sistemi hastanın ayakkabısına ya da ceketine de uyarlanabiliyor. Dışarıya çıkarken mutlaka yanına alacağı bir eşyasını kullanabilirsiniz.
Diğer üretilen sistem ise; Alzheimer hastalarının kimlik tespiti ve takibini kolaylaştırmak için parmak izi takibi pilot projesi adlı parmak izi takip sistemi yine kaybolmalara yönelik bir çalışmadır. Şimdilik çözümler kalıcı değil ancak gelecek yıllarda bu hastalığın da tedavisinin edileceğini umuyorum.

''ABD'deki Case Western Üniversitesi'nde görevli araştırmacılar, fare beynine yapay hafıza yerleştirerek alzheimer hastalarına umut oldu. Sonuçları Nature Neuroscience Dergisi'nde yayımlanan deneyde, araştırmacılar farelerden alınan beyin hücrelerine laboratuvar ortamında elektrik akımı vererek 10 saniye boyunca devam eden hafıza benzeri bir aktivite yarattı. Yapay hafızayı beynin kısa süreli hafızasını yöneten hipokampusta yaratan araştırmacılar, ileride 10 saniyeden uzun süren hafızalar yaratılabileceğini, böylece günlük olayları hatırlamakta zorlanan alzheimer hastalarının tedavi edilebileceğini söyledi. ''
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1141 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt