Bilmek istediğin her şeye ulaş
Hayatın amacının ne olduğunu yıllarca sormuşlar, cevaplamışlar. Madem burada da bize sorulmuş, kendimce cevaplayayım.

Benim için önemli olan şey vicdandır ama "en önemli" gibi iddialı bir şey demiyorum. Vicdanımı rahatsız eden şeyler de yapmışımdır ve muhtemelen de yapacağım. Ama amacım yapmamak ve vicdanımı rahatsız etmemek. Özellikle de şuan etraftaki insanları gördükçe vicdanın ne kadar önemli olduğunu görüyorum, aynı zamanda ne kadar kolay unutulduğunu. Vicdansız bir insan hem etrafındakilere hem de kendisine zarar veriyor, kendisine verdiği zararlarıysa önünde sonunda fark ediyor. Yani amaçlarımdan bir tanesi ölürken içimin rahat olmasıdır.

Dünyaya ve insanlığa küçük de olsa bir fayda sağlamak da bir diğer amaç. Belki atomu parçalayamam ama çevremdeki birkaç kişinin fark ettiğim yanlışları varsa onları düzeltebilirim. Kendimce de bunu yapıyorum. Biraz daha ayrıntıya gireyim. Şuan millet olarak kendimizi Avrupa'nın bize anlatılan cahillik dönemindeki insanlara benzetiyorum. Dini kendimize siper, alınıp satılan mal, aldatma ve kendini insanların gözünde aklama aracı gibi birçok şey yapmışız. Kula kulluk etmenin doruklarını yaşıyoruz ve buna din diyoruz. Hatta bu saydıklarım az bile, daha neler döndüğünün herkes farkında ama bazıları kabul ediyor. Kabul etmeyenlerse sanki karanlığın içinde ne olduğunu duyuyorlar ama göremiyorlar gibi (bazıları böyle bile değil, doğrudan art niyetli) kabul edecek gibi olsalar da içlerinden bir ses "görmediğine inanma" diyor. O karanlık ise doğdukları günden itibaren çevrelerinden aldıkları zararlı içerikler. Her neyse, ben de özellikle samimi olduğum insanlarla bu tip konuları çok abartmadan geyik ortamına dahil ederim. En azından bir kıvılcım olsa gerisi gelir mantığıyla hareket ediyorum.

Hayat amacı olarak söyleyebileceğim diğer birçok şey zaten (aynı üsttekiler gibi) ağzımıza sakız olmuş, duyduğumuzda bulantı gelen şeyler. Daha fazla klişeleşmek istemiyorum. Ama yukarıda söylediklerimde samimi olmaya çalıştım.

Başta Sokrates ve Platon olmak üzere adını bildiğim tüm filozoflardan özür diliyorum. (Bu arada felsefe konusunda diye bu tip şeyler söyledim. Yoksa maddi olarak da amaçlarım var.)
  • Paylaş
Kendimi mutlu etmek.. .
  • Paylaş