Bilmek istediğin her şeye ulaş

Amaçsız yaşayan bir insanım bu yüzden hayatla bir bağım yok. Ne yapmalıyım?

Bu soru oldukça retorik olmuş. Zira cevabı da zaten içinde barındırıyor. Şöyle ki: "Hayatla bir bağımın olmamasının nedeni, amaçsız yaşayan biri olmamdır. " deniliyor. Bu durumda eğer ki sorunun kendisi hayatla bir bağımızın olmamasıysa, bu noktada çözüm de kendimize bir ya da birden fazla amaç edinmek olacaktır.

İlk olarak hayata dair bir amaç edinmekten, amacın kendisinden ne anladığımızı düşünmeliyiz ve buna net ya da nete yakın bir cevap verebilmeliyiz. Sonrasında ise sosyal çevremize bir göz atıp, içinde bulunduğumuz ortamları gözden geçirerek söz konusu tanımlamamıza uyabilecek materyaller varsa onlardan herhangi birine dair bir amaç edinerek başlayabiliriz. Bilindik birkaç örnek, bu noktada düşünmeye yardımcı olabilir:

- Muhtaçlara yardım etmek.
- Bir konuda yeterli bilgiye sahip olduğumuzu düşünüyorsak, aynı konuda bilgiye sahip olmak isteyenleri bu konuda eğitmek.
- Sağlığımızın daha bir randımanlı olması için düzenli spor yapmak.
- Sağlıklı beslenmekle kalmayıp, yakınımızdaki kişilere bunun faydalarını anlatmak.
- Geleceğe dair yatırım yapmak maksadıyla birikim yapma amacını güderek tutumlu olmaya çalışmak.
- Güzel ahlâkın önemini kavrayabilmeleri için, yakınımızdakilerin bizden alacağı enerjinin bu tarz bir ahlâk hissi uyandırmasını sağlamak. Dahası bunu içten yapmak ve güzel ahlâklı olmak.

Örnekler çoğaltılabilir elbette.
  • Paylaş
Hayatla bağ kurmanın yolu çoğu zaman insanlarla bağ kurmaktan geçer. Böyle bir başlık açtığınıza göre insanlarla ilişkilerinizin pek iyi olmadığını tahmin ediyorum. O halde ne yapacağız, önce onu düzelteceğiz.

İnsanlar bazen bizi çok üzüyor biliyorum, en çok da en sevdiklerimiz hayal kırıklığına uğratıyor dimi onu da maalesef biliyorum. Fakat ne olursa olsun bu ilişkileri yönetmeyi bir şekilde becermeliyiz. Benim bu konudaki naçizane tavsiyem birilerini bulup onlara bir şeyler vermeniz. Ne demek bu vermek? Paylaşmak demek. İnsanlarla sahip olduklarınızı paylaşırsanız daha iyi hissedeceğinize inanıyorum. Önce daha kolay olan maddi şeylerden başlayın sonra da becerebilirseniz manevi varlığınızı paylaşın ve daha iyi hissetmezseniz gelin beni bulun.

Yetmedi mi? Pratik önerilerimi de sıralayayım.

İyi olduğunuz bir konu varsa, o konuda eğitmenlik yapabilirsiniz (Ders, spor, sanat). Para için değil. Yalnızca bildiklerinizi öğrenmek için çabalayan birilerini bulun ve onlara yardım etmenin keyfine varın.

Arabanız varsa, ailenizden ya da arkadaşlarınızdan birilerini alın ve arabasız gidilmesi zor bir yerlere götürün onları. Tercihen sizin de bilmediğiniz ya da çok gitmediğiniz. Akşam eve döndüğünüzde güzel anılar kalsın aklınızda. Ama aklınızda. Facebook'ta falan değil.

Elinizden gelirse, birileri için yemek pişirin ve onları yemeğe davet edin. İnanın bana birçok insan bundan hoşlanır. İnsan sevdiği birini eliyle beslemekten mutluluk duyar, eliyle beslediği insanı da sever. Hele bir de yemeklere övgüler gelirse :)

Etrafınızda varsa, yaşlı ve bilhassa yalnız insanlarla sohbet edin, hiç olmazsa yolda bir selam verin ve hal hatır sorun. Onların yalnızca sohbet ederken bile nasıl mutlu olduğunu kolayca fark edebilirsiniz. Yaşlı insanlar gençlerle sohbet ederken iyi hisseder sizlere de olumlu bir enerji sağlarlar.

Üst tarafa baktım hep varsa falan yazmışım. Hiçbiri mi yok? O halde en azından nezaket gösterin. Teşekkür edin insanlara. Apartman görevlinize, çayınızı getiren garsona, marketteki reyon görevlisine, siparişinizi getiren kuryeye, dolmuş şoförüne, sınıftaki öğretmene, kurumdaki temizlik görevlisine.. Hepsine. Nezaket kültürümüz o kadar zayıf ki bazen sadece teşekkür ederim dediğiniz için bile insanlar sizden hoşlanır. Lütfen bunu ciddiye alarak ve samimiyet duyarak yapın.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bir deneyin, olmazsa ben yine burdayım :)
  • Paylaş
1- seyehat et, hiç görmediğin yer, ülke, şehir, il, ilçe, semt, mahalle hatta hiç girmediğin sokak bile olur. Bisiklet öneririm.
2- Bir partner bul ama çok rahat olmalısınız kafanıza göre takılın. Evlilik yok aile çevre vb. sıkıntılar yok eskort gibi bir şey ama ücretsiz.

bu yukarıdaki ikisini yaparken inan bağlanacaksın ve 6 ay yeterli, 6 ay sonra normalsin on numara b eş yıldız :)
  • Paylaş
Aslında bu hayatta yaşamaya calısman bile bir amaç ki bununla çoğumuz yetineyip yeni uğraş ve gelecek icin güzel hedefler belirledik kendimize.Sende seni mutlu edicek olan seyleri hedefleyip kendine yeni amaclar oluşturabilirsin, suan amacsız değilsin asla böyle dusunme bulunduğun yasam standartına gelmiş olman bile bir amaclar sonucunda bunun oluştuğunu gösteriyor zaten
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

138 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları