Bilmek istediğin her şeye ulaş

AMD HD7670M gibi ekran kartlarının bazen ısınma problemi olduğunu söylüyorlar. Sizce tercih etmeli miyim yoksa kesinlikle NVidia GeForce mu almalıyım?

Ekran kartları normal şartlarda zaten her daim yaptıgınız işlemlere gore ısınma gostermektedir ekran kartı seçerken ekran kartını ne amaçla kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor orneğin ekran kartını oyun için kullanacaksanız seçeceğiniz seriler ayrıdır çizim ve 3d modelleme için (quadro serisi) ekran kartları kullanılırken oyunlarda değişken olarak nvidianın ve ati nin ust seviye ekran kartları kullanılabilmekte.
  • Paylaş
Merhaba
Amd işlemcilerde genel olarak ısınma problemi yaşıyoruz. Özellikle notebooklarda amd CPU ve GPU tercih etmiyorum.
  • Paylaş
Diğer arkadaşların yazdıkları doğru. Ben de kartları dibine kadar kullanan bir kullanıcı olarak yazayım. Vektör grafiği için kart en azından GeForce olmalı. Modelleme de yapacaksanız Quadro serileri GeForce'lara göre render'da %5 performans artışı sağılıyor. Bu %5'i iyi düşünmelisiniz çünkü aynı seviye bir GeForce ve Quadro'yu yanyana koyduğunuzda kartların birbirinin tamamen aynı olduğunu görüyorsunuz. Aralarındaki fark sadece yazılımsal. Fiyat farkı ama %5'den oldukça fazla ve getirisi sadece render'da %5. Yine de dikkate alınmalı, çünkü modelleme yaparken sürekli render almadığınızı düşünseniz de sürekli modelinize bakmak, onu evirip çevirmek isteyeceksiniz dolayısıyla canlı render alacaksınız. AMD kartların nerede kullanılabileceğini doğrusu bilmiyorum, ofisimde AMD kartlı bir bilgisayar da var ve karttan hiç memnun değilim, iki sene öncenin GeForce performansını bile veremiyor. İş performansı olarak tavsiye etmem sadece belki oyun, programlama gibi eylemler için kullanacağınız bilgisayarda ucuz olsun diye alınabilir. Sorunuzdaki "bazen" ibaresi de tam doğru değil çünkü bir kart belli bir işi yaparken aşırı ısınıyorsa ve işiniz de oysa kartınız sürekli aşırı ısınacak demektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

607 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları