Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ameliyat olduğunuzda neler yaşadınız ve hissettiniz?

Apandisit ameliyatı olmuştum :)
Basit bir ameliyat olduğunu herkes bilir ama ben şiddetli ağrının apandisitten kaynaklandığını bilmiyordum. İnternetten araştırdığımda apandisit olduğunu anladım, acile gittim bir güzel muayene ettiler. Ameliyata alacaklarını biliyordum ama ailem tahmin etmiyordu, kendimi hazırlamıştım zaten. Basit ameliyat olduğunu 30-45 dk. sürdüğünü, eğer ameliyat yapılmassa ölüm riski taşıdığını öğrendim. İlk defa masaya yatacağım ne de olsa ve buna kendimi alıştırmam gerektiğini de o zaman anladım. :)
Anestezi uzmanını gözüm tutmadı, yakın arkadaşlarımın bile sormadığı sorular sormaya başlayınca adamı gözümden ayırmadım 'şu ameliyattan bir çıkıyım, bulacağım seni oğlum' diyorum içimden :) Sonra kolumda bir yanma hissettim 'ne oluyo lannn' diyerek anestezi uzmanına döndüm, 'birazdan gözün kararacak korkma' dedi. Sonrasını hatırlamıyorum... 23:15 gibi girdim, 00:45 gibi çıkmışım. Çıkarken ayıkır gibi oldum, tam 1 saat 30-35 dk kadar sürmüş, apandisit patlama noktasına geldiği için uğraşmışlar biraz.. Acayip bir şekilde susasmama rağmen bir yudum su vermedi vicdansızlar :) ilk gece sancılı geçti ama benden sonra giren bir genç daha vardı, 'zehra seni seviyorum', 'istiklal marşı', 'hemşireee iğne vurr banaaa' diye haykırışlarıyla uyumaya çalıştım :) Narkoz bazen kişilik değişikliğide yapabiliyormuş meğer. Refakatcim, sabah çocuğa gece yaptıklarını anlattığında, ne yapacağını şaşırdı utanmaya başladı :D
Film gibi bir histi açıkcası :) yalnız benden sonra ameliyat olanları hemen taburcu ettiler beni 4 gün daha gözlem altında tuttular. Verdikleri yemek bir adet bisküvi ve meyve suyu :) taburcu olur olmaz hasret kalmışım çorbaya (yalann, doktor; 'sıvı tüketeceksin' dedi) Olsun, yine de benim için yemekti :)))
  • Paylaş
8

Sevgiseli, O kadar esprili anlatmışsın ki ciddi bir durum olmasına rağmen güldüm valla... :))

Rukiye, Şuan bana da eğlenceli bir şeymiş hissi verdi ya.:D(çok yaşa emi)

İlginc Adam, Teşekkürler arkadaşlar sizde çok yaşayın :) Kolay kolay edinemeyeceğim bir tecrübe oldu diyebilirim... @Sevgiseli bu soruyu sorulmasaydı hiç burada paylaşmak istediğim bir konu değildi aslında :)

Sevgiseli, Niye? Sen içindeki huzursuz bir anıdan kurtuldun böylece. Hem biz de gülmüş olduk. :)

İlginc Adam, Ben gayet içimdeki histen memnundum :) ama hala bulamadım anesteziciyi :D onun sıkıntısı olabilir...

Sevgiseli, Adamı rahat bırak :D

İlginc Adam, Görür görmez rahat bırakacağım zaten :P

Sevgiseli, Tabi ondan görmeyi umuyorsun. :P

Ameliyata giderken kurbanlık koyun gibi hissettim kendimi, sonra buz gibi ameliyathaneye girip i.v. anesteziği yedikten sonra yok burası çok soğuk, yok kolunu uzat, elini kaldır derken kendimden geçmişim. Yine aynı buz gibi yerde kucağımda sıcak hava üfleyen bir hortumla uyandım. Saati sordum, uyuyalı 3,5 saat olmuş, odama götürülüp ısınırken sonradan hayal meyal hatırlayacağım bir sürü telefon konuşması yapıp mesajlaştım :) (ilginçtir, mantıksız hiçbir şey yok, gayet samimi hoşbeş yapmışım :D)
Hastane yemeklerini çok zor yedim sadece, içmemekte direttiğim kompostoyu da bana güzel göstermek için elime bir pipet tutuşturdular ve pipetle suyunu içtim :) çocuk değildim, 27 yaşındaydım halbuki :)
  • Paylaş
11

İlginc Adam, Geçmiş olsun efem :) ameliyathanede sanki klima çalışıyor değil mi?

Sevgiseli, Geçmiş olsun. Ben sadece çorbadan içebildim birazcık. Kompostoyu da içebildiğinize göre baya iyiymişsiniz. :)

Sinem Yıldız Çiftlikli, korkunç evet, zaten tedirginsiniz, bi de bir anda buz gibi bir yere giriyorsunuz, ameliyat olamadan donucam galiba, hissi oluyor :)

hemşire gelip de, bunu içmemişsiniz, burda kalsın sonra içersiniz, deyince, yanımdakilerin baskısıyla mecbur kaldım kompostoyu içmeye.. ayrıca bence o şey komposto değil içine meyvemsi bişeyler atılmış "tatlandırıcılı" su :)

İlginc Adam, O suyu bulamayanda var :))))

Sinem Yıldız Çiftlikli, bilseydim bulamayan kişilere o gün hakkımı seve seve verirdim :D

İlginc Adam, Hmm kesin ameliyat durumuna göre bu sıvı ve katı gıdaları ayarlıyorlar, yoksa bana da vermeleri gerekirdi :)

Sinem Yıldız Çiftlikli, evet, herkese aynı yemek verilmiyor malesef.. keşke bana da başka bişi verselerdi :)

Sevgiseli, Gözüm yemek filan görmüyordu. Çorbanın hepsini bile içemedim ben. :(

İlginc Adam, @Sevgiseli sen ne zaman açıklayacaksın ameliyat anında yaşadıklarını...

Sevgiseli, Pek iyi şeyler değildi. Daha sonra belki...

Ameliyat edecek olan doktoruma ilk gittiğimde yüzüme bile bakmadan mr istedi. 18 yaşındayım ve 2 senedir bel fıtığım var diye gidiyorum snaırım inanmamıştı. Mr ımı gördüğünde 'bu kız trafik kazası falan mı geçirdi?' deyip ertesi sabah ameliyata almıştı beni. (4 sene falan oluyor) Bi yandan nasıl olacak acaba diye merak ederken ufak ufak korkularımda vardı. Korkmak istemiyordum aslında çünkü çektiğim ağrılardan ve hergün ilaç almaktan kurtulmak istiyordum. Ameliyathaneye girdik, doktorlar mr filmlerime bakarken bende olanları izliyordum biyandan da sorulanlara cevap veriyordum. Elimin üstünden narkozu verirken ben 'beni ne zaman uyutacak sınız?' diye sordum merak varya :) damarlarımda akan narkozun kokusunu burnumdan da geçtiğini düşündüğüm an uyumuşum. Ameliyattan sonra gözlerimi açtığımda kıpırdayamıyordum, başımda bekleyenleri birbirine karışmış halde bulanık görüyordum. Ameliyat zamanı beynimde boşluk tabi, belimde bıçak kesiklerini hissederek uyanmıştım. Hemşire geldi ayağımı gıdıkladı ne için olduğunu anlamamıştım o an ailemden herkes merakla bakıyordu, hissedip hissedemeyeceğimi merak ediyorlarmış meğer.. Ameliyat olduğum günün akşamı doktorum geldi ve ayağa kalkmayı isteyip istemediğimi sordu, kalkmak istedim. Hiç bu kadar zorlanmamıştım. Bana gösterdi; sol dirseğime yüklenip sağ elimi sol tarafıma koyup önce oturur duruma gelmeliydim. Yaptım ama devamı gelmeyecek sanırım dedim içimden. Ve sırada ayağa kalkmak vardı. Ayaklarıma yüklendim tam kalkıcam olmadı, belimin ikiye ayrılacağını hissettim. O an nefesim daraldı, nefes alamamaya başladım kolonyalar falan sürüldü yüzüme. Doktor sonra tekrar deneriz dedi fakat gençsin ve artık yürüyemeyeceğini düşünüyorsun. Çok acı. Yapmalıyım dedim ve ayağa kalktım fakat adım atamıyordum. Bu da iyiydi, yerime yatırdılar. doktorum eskisinden daha iyi olacağımı söyleyerek beni teselli ediyordu her seferinde, bense artık yürüyemeyeceğimi düşünüyordum. Diğer günlerde bebek gibi yürüyordum, her an düşeceğim korkusuyla. Evime sandelyede oturarak girdim, günlük 10 15 dk ayaktaydım. 3-4 ay merdiven çıkmam yasaktı, 1,5-2 ay sonra yasağı kırdım çünkü dershaneye başlamam gerekiyordu. kenarlardan destek alarak inip çıkabiliyordum. bir faydası daha vardı ameliyatımın ister istemez her zaman dik duruyor, yürüyor oturuyordum. Ani hareketler yoktu önce düşünmeliydim. gel zaman git zaman bugünlere geldik. Tam ifade edemedim ama benim için çok karanlık günlerdi. Bu soru sayesinde o günlere tekrar gittim. Şükürler olsun çok çok iyiyim. Şükürler olsun. Ve Allah engelli arkadaşlarımızın yardımcısı olsun!
  • Paylaş
7

Rukiye, Geçmiş olsun.Amin!

Seyhan Boyun, Teşekkür ederim.

Rukiye, Rica ederim. :)

İlginc Adam, Nedense bazı doktorlar detaylı incelemiyorlar... Önceden ameliyata alması gerekirken onca yıl ağrıyı çekmene sebebiyet vermiş, çok kızıyorum böyle çalışanlara....

Seyhan Boyun, O doktora ilk defa gitmiştim ameliyat olduğum doktorum iyi bir beyin ve sinir cerrahıydı. Genelde fizik tedavi doktorlarına giderdim, birde ameliyat önerilmezdi, yaşım küçük olduğundan sanırım. 10-15 gün fizik tedavi merkezinde tedavide gördüm. Sıcak havlularla terletip terletip eve gönderirlerdi. Hiç bir faydasını da görmedim. Başta bana inanmasa da :) şuan bu durumda olabilmemi ona borçluyum.

İlginc Adam, Geçmiş olsun, sağlığına kavuşmana yardımcı olanlara da sağlık dileyelim o zaman :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1200 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt