Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ameliyatsız varis tedavisi mümkün müdür?

Varis nedir? Tedavisi nasıldır? yanıtında varisle ilgili bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Varis tedavisi daha önce ameliyatla yapılırken artık 40 dakika içerisinde ayakta, ağrısız bir şekilde yapılabiliyor. Lokal anestezi yapılarak hasta uyutulmadan yapılıyor. Lazer sayesinde genişleyen toplardamarı, ultrasonla tespit edip içine girilerek tel yerleştirilir. İçerisinden geçirilen lazerle kapatmak istenilen damar kapatılır. Lazer damarın içeriden büzüşmesini sağlar. Bu sayede varis tedavi edilir.
  • Paylaş
Cerrahi müdahale olmadan varisin çeşitli tedavi yöntemleri vardır:
  • Lazer tedavisi: Kılcal varis tedavisinde kullanılır. Çeşitli yöntemlerle soğutulan cilde uygulanan yoğun ışığın daha koyu renkli olan varis tarafından tutularak ısınıp yok olması prensibine dayanır. 70-90 dereceye kadar ısınan damar duvarı ve içindeki kan hücreleri tahrip olarak vücut tarafından taşınarak yok edilir. Kılcal varis için kalıcı tedavi sağlar. Damar sonsuza kadar kaybolur, başka bölgelerden tekrar kılcal varis olma ihtimali azdır.
  • Köpükle tedavi: Skleroterapi yönteminin geliştirilmiş şeklidir. Hastalıklı damarı yok eden ilaç 1 ilaç 4 hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir. Elde edilen köpük çok ince iğne ile damara verilir. İlaç, damarın büzülerek yok olmasını sağlar.
  • Radyofrekans ile tedavi: İnce (Kılcal) ve orta (retiküler) varis tedavisinde kullanılır. Damar cilt üzerinden uygulanan radyo frekansları sayesinde ısıtılarak yok edilir. Etkisi anında görülür. Dokunulduğu anda damar kaybolur, bir varis için tek seans yeterlidir. Nadiren 2. seans yapılır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

410 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları