Bilmek istediğin her şeye ulaş

Amerika'da yaşanan Büyük Buhran krizi nasıl sona erdi?

Büyük Buhran döneminde Amerikan başkanlık koltuğunda oturan Herbert Hoover, bütün çabalarına rağmen ekonomide iyileşme kaydedemedi.

1933 yılında koltuğu ondan devralan Franklin Roosevelt, ilk iş olarak "New Deal" adını verdiği iktisadi yasaları yayınladı. Bir süre sonra bu programların ikincisini de yayınlayarak, kurumları da içine alan daha kapsamlı çözümlere gitmeye çalıştı.

Ekonomik Kriz

Ancak Roosevelt'in politikalarının da ekonomik iyileşmede ne kadar etkili olduğu, günümüze kadar gelen bir tartışma konusu oldu.

Bazıları onu kahraman olarak gördü ve özellikle halkın yaşantısını düzeltebilmek için çok çalıştığını savundu. Diğer bir grup ise politikalarının özellikle işverenlere karşı acımasız olduğunu iddia etti.

Sonuç olarak Roosevelt yasaları Büyük Buhran’ın tahribatlarını hafifletti ancak 1930'ların sonlarına doğru gelindiğinde ekonomi hala oldukça kötü durumdaydı.

Amerika'nın Büyük Buhran'dan çıkışını sağlayan temel neden ülkenin 2. Dünya Savaşı'na girmesi oldu.

Pearl Harbor'ın bombalanmasından sonra Birleşik Devletler'in savaşa girmeye karar vermesi, ekonomik anlamda da bir dönüm noktası oldu.

Savaşa girilmesiyle acil insan ve endüstri gücüne ihtiyaç duyuldu. Hemen ülke çapında silah, büyük top, gemi ve uçak üretimine geçildi.

Erkekler asker olmak için eğitilirken, kadınlar fabrikalarda üretimin devamından sorumlu tutuldular. Hem ülke içinde tüketilmesi hem de savaş alanlarına gönderilmesi için her türlü yiyecek ve malzeme ihtiyacı doğdu.

Bütün bunlar ülkede her türlü üretim ve tüketimin artmasıyla beraber, Amerikan ekonomisinin Büyük Buhran döneminde kurtulmasını sağladı.
  • Paylaş
3

Serkan Aydın, Bu yorum resmi tarihin verdiği bir bilgi olmaktan öteye geçmez. Gerçekte büyük buhrandan çıkış şöyle olmuştur.; Yahudi banker Rockfeller, ABD hükümetine borç vermiştir. Rockfeller, hükümete verdiği bu borç karşılığında senatodan ABD dolarını basma yetkisini almış ve tüm yahudi bankaların ortak bir kuruluşu olan FED bankasının, ABD merkez bankası olarak kabul edilmesini hükümete onaylatmıştır. Bugün ABD dolarını yahudi bankaların ortak bir kuruluşu olan FED , yani Amerikan merkez bankası basmaktadır, başka bir deyişle yahudiler basmaktadır. FED bastığı her dolar için ABD hükümetinden faiz alır. ABD hükümeti de bu faizi ödemek için vergileri artırarak halkın fakirleşmesine sebep olur. FED in gücü o kadar büyüktür ki kimin başkan seçileceğine dahi FED yani yahudiler karar verir. ABD nin her fırsatta israili koruması ve yardım etmesinin nedeni de budur. Para için yahudilere muhtaçlar. Koca bir devletin kendi parasını basmayıp üç beş yahudiye bastırarak onlardan borç alması ne kadar acıklı değil mi ....

Turan Söylemez, tabi öyle teoriler de var...

Serkan Aydın, Bu teori değil gerçek.... Dünyanın en büyük bankalarının sahiplerinin kimler olduğuna bakın. Arkasında devlet desteği olmayan bir banka kurulduğu gün batar. Oysa bu büyük bankalar kanunlarla korunuyor ve yaptıkları işler sorgulanamıyor. Resmi tarihe fazla güvenmeyin. Resmi tarih genelde galip güçler tarafından yazılır. Tıpkı izmirde yunanı denize döktüğümüz yalanı gibi....

Amerika'da yaşanan Büyük Buhran ve bunun dışında daha birçok ekonomik krizin anlatıldığı önemli belgesellere bu yazıdan ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz: borsanasiloynanir1.com/borsa-belgeseller...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1062 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt