Bilmek istediğin her şeye ulaş

Amerika'daki kullanıcılar için yapılacak internet girişiminde Amerikan lokasyonlu sunucu mu kiralanmalıdır? Türk bir şirket bu durumda nereden hizmet almalı, nasıl bir yol izlemelidir?

Nedenlerini açıklar mısınız ?Düzenle
Sunucunun yanit verme hizi iyi oldugu surece hangi ulkede oldugu sandiginiz kadar onemli degil. Sunucunun yanit verme hizi derken islemci ve bellek kadar internet baglanti hizi, disk hizi gibi seylerin de onemli oldugunu vurgulamak lazim.

Yani sunucuyu o ulkede nereye koydugunuz (hangi firmadan hizmet aldiginiz) sunucunun hangi ulkede oldugundan daha onemli. Paraya kiyin, duzgun bir yerden hizmet alin, ulke farketmez. Turkiye'den 100 liraya alacaginiz hizmetin iki kati iyisini Amerika veya Avrupa'dan 50 liraya alacaginizi unutmayin.

Tabii bunlar genel-gecer seyler, her zaman gecerli degil. Turkiye'den 100 liraya cok guzel hizmet alabileceginiz yerler de var.
Ben soyle dusunuyorum. Insanlar yemege ve sigaray ayda 500-600 lira vermeyi goze aliyorlar. Ama sunuculara ayda 100 lira vermeye gelince cok pahali diyorlar. Bu onyargidan kurtulmak lazim.

Bence gonul rahatligiyla Amerika'dan alabilirsiniz. ; )
  • Paylaş
İzlenecek yol Cloud Computing'den geçmektedir.
Azure, heroku, digitalocean, rackspace
  • Paylaş
Cloud sistemlerde bilgisayarlar dünyanın farklı noktalarında hazır olarak bulunmaktadır. Siz sadece hedef sunucunun lokasyonunu belirleyerek konumunu hızla değiştirebilirsiniz, yeni sunucu ekleyip çıkarabilirsiniz. Herhangi bir sunucunun, trafiğinizin bulunduğu ülkeye yakın olması, h sunucudan veri alış verişini oluşturan her paket için DNS ve sunucu erişim zamanı açısından milisaniyeler mertebesinde de olsa avantaj sağlar. Bu avantaj sürekli veri trafiğinde daa da büyük avantaja dönüşecektir. Bu yüzden sunucunuzun bulunduğunuz ülkeye yakınlığı (ya da kullanıcıdan çıkan verinin sunucunuza gelene kadar çok fazla dolaşım yaşamaması) önemlidir. Buradan sonra sunucu kiralamak da olabilir elbet ama benim tavsiyem Emre Kıyak (@emrekiyak) 'ın da belirttiği gibi bulut çözümlerine yönelmenizdir. Hem daha stabil, hem daha performanslı, hem de daha hızlı müdahale ve değişiklik olanağı sağlar.
  • Paylaş
Tahminimce kullanıcı verisi toplayacak olduğunuz düşünülürse, batıda kişisel veri mahremiyetine verdikleri önem çerçevesinde, Avrupa menşeili "safe harbour" ilkeleri gözetilerek, bu ilkelere uygunluk gösteren coğrafyalardaki sunucularda depolama yapmanız gerekecektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

505 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt