Bilmek istediğin her şeye ulaş

Amerika'nın, siyonizmin ve sapkın ideolojilerin tüm iğrençliklerini suratınıza çarpan bir metal müzik albümü olsa siz dinler miydiniz? Genel bir beğeni kazanır da dinlenir mi?

Hala madonna 'like a prayer' en çok dinlenen şarkılar arasında, müzik olunca söz konusu lan içine yerleştireceğiniz ideolojilerin önemi azalıyor.

 

Leylimley, karlı kayın ormanı, yada mahsuni şerif hocanın 'bak hele hele'sini seven o kadar çok ülkücü tanıdığım var ki ..

 

yani demem o ki işin içinde müzik varsa melodinin büyüsü bazan şarkıların içerindeki anlamlardan başka anlamlara bürünür dinleyici için . o sebeple eğer kendi müzik anlayışıma uygun iyi yapılmış bir metal albümüyse dinlerim içeriğinde ne olduğunu önemsemeden.

  • Paylaş
Aynı olaya başka pencerelerden baksanızda aynı şeyi görürsünüz.Siyonizm var siz onların müziklerini dinleyince güçlenmiyen ya da siz dinlemediğinizde güçsüz düşmeyen.
Bir inançları vardı(kutsal topraklar) ve bunu güçlü ülkeleri arkasına alarak hayata geçirdi. Bu güçlü devletlerde müslüman topraklarda kendini güvene almak istiyordu arkalarında durdu ve onlara kutsal topraklarını verdi. Akan kanı , yapılan katlıyamı görmediler göz ardı ettiler. Hala devam ediyorlar siz ne derseniz deyin. Müzik dinlemeyerek bunları durduramazsınız ya da başka şekilde.
  • Paylaş
yok abi metale göre birşey kalmadı bence uc bir tarz hedefe giden doru yol değil bence
  • Paylaş
1

Ahmet Torun, Metale göre bir şey kalmadı derken?

şarkıyla anlatmak biraz kısa ve yetersiz olur bence
  • Paylaş
Milliyetçi ya da dini açıdan bakılıyorsa konuya, sapkın ideoloji eleştirisine güler ve grubu dinlemem, eğer punk/anarşist bir bakış açısı varsa candır derim. Onu da dinlemem, zaten metal de sevmiyorum ama felsefik olarak sempatik bulurum.

Eğer Türkiye'de genel beğeni istiyorsan olayı dini ya da milliyetçi bakış açısıyla irdelemelisin, anarşist olmayan bir şeyi metale nasıl uyarlarsın ya da dini cepheden kaç kişi metal dinler gibi sorular çıkar bu sefer de ortaya. Milliyetçi cepheye gelince sanırım yabancı kaynaklı bir müziği dinlemeyi reddedeceklerdir. Yani benim fikrim: metal yapıyorsan, kafan da punk olmalı ki şarkı yalan olmasın.
  • Paylaş
Anladığım kadarıyla siyasal içerikli ve -genel anlamda- emperyalizm karşıtı sözler içeren bir albüm demek istiyorsun. Elbette Türkiye'de hitap edeceği bir kitle vardır ancak müziğin bu noktada mücadeleye katkı koymasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Salt şarkı sözlerinde kalan bir protest tavır, bireylerin içindeki mücadele  azmini söndürebilir. Bu anlamda Bandista adlı grubu selamlamak isterim :) tavsiye ederim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

845 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt