Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ana kart nedir? Nasıl çalışır?

Diğer arkadaşlarımızın anlattıklarına katılarak çok kısa bir yanıt eklemek istiyorum. Ana kart bilgisayar içerisindeki bütün donanımsal parçaların birbirleri ile ilişkilerini düzenli bir şekilde sağlayan, onların koordineli bir şekilde çalışmasını sağlayan donanımsal bir devreler bütünüdür.
  • Paylaş
Anakart
Bilgisayarın en temel donanımlarından biridir. Donanımların birbirine bağlanmasını ve birbirleriyle koordineli olarak çalışmasını sağlar. Üzerinde harici işlemcilerin yanında kart işlemcileri de bulunur. Bunlar chipset olarak da adlandırılır. Bilgisayarın içindeki parçaların yanında dışındaki parçaların da (hoparlör, klavye, fare, yazıcı vb.) koordinasyonunu sağlar.

Ana kart üzerindeki çeşitli portlar sayesinde diğer birimlerle koordinasyon içindedir:
  1. PCI Portları: Ekran kartı dışındaki kartların bağlandığı portlardır. Ses, televizyon, ethernet vb. portlar.
  2. IDE-ATA Portu: Bilgisayara CD-ROM/W, DVD-ROM/R, IDE destekli harddisklerin bağlandığı porttur.
  3. SATA ve SATA2 Portu: Bu portlar ATA arabiriminin paralel moddan seri moda ve bazı geliştirilmeler yapılmasıyla elde edilmiştir. Veri transfer hızları büyük ölçüde artarak yeni sürümde SATA 2.0 ile saniyede 3 Gb veri transferi sağlayabilmektedir. Kullanılan kablo teknolojisi ile kasa içinde daha ergonomik bir kullanım sağlanmaktadır.
  4. Distek Sürücü Bağlantı Portu: Bu porta disket sürücüleri bağlanır. Yeni nesil bilgisayarlarda bu slot kullanılmamaktadır.
  5. Güç Bağlantı Portu: Kasada bulunan güç kaynağından ana karta gerekli olan gücü sağlamak için yapılacak bağlantıda kullanılan porttur. Sağlam bir şekilde karta monteli olup kart için gerekli olan +5v -5v +12v güçleri buradan sağlanır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

955 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları