Bilmek istediğin her şeye ulaş

Anadolu milliyetçiliği nasıl bir görüştür?

Milliyetçilik tanımını en güzel yapan kişi Mustafa Kemal Atatürk'tür. "Kendi geleceğinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin geleceğine bağlı olduğuna inanan herkes Türk'tür" Türk milliyetçiliği bir çadırı, birleştirici bir çadırı ifade etmektedir. Bugün işte bu çadırı yıkmaya çalşıyorlar. Türk milliyetçiliği yıkılırsa bu Türkiye'nin de sonu demektir. Türk kimliği altında bir ve beraber olmalıyız.
  • Paylaş
1

alpilo, Anadolu milliyetçiliği diyor Türkçülük yapıyorsunuz. Hemde M. Kemal'in bir sözüyle sağlamlaştırarak. İdeoloji karmaşası yaşamayı bırakın artık. Anadolu milliyetçiliği Ahmet Arvasi, Necip Fazıl okunmadan cavap verilebilecek kavram değil. Zira İslam anlaşılmadan, bayrak düştüğü yerden kalkacak ibaresi anlaşılmadan cevap verilemez.

Irk milliyetçiliğinden biraz daha barışçıl görünse de sınırlara dayalı bir anlayış olduğundan yani anadolu içindeki bir insana dışındakinden daha çok değer vermeye tekabül ettiğinden tam manasıyla barışçıl bir kavram diyemem.

Bence şu görüş daha iyi bir görüştür "Anadolu benim evimdir, milletim dünya milletidir" Eğer mesele insanı sevmek, saymak ise en manâlısı cihangirliktir.

Hatta bak şimdi farkettim, şiir gibi kafiyeli olmuş yazdığım son paragraf :)
Anadolu benim evimdir,
Milletim dünya milletidir,
Eğer mesele insanı sevmek, saymak ise,
en manâlısı cihangirliktir.
  • Paylaş
Bir milletin, bir ırkın, bir bölgenin, bir dinin üstünlüğünü savunan ve tüm diğer grupları aşağılayan tüm milliyetçilik görüşleri kötüdür. Sağlıklı ve zeki ırklar genlerin karışmasıyla oluşur. Ne kadar çok gen o kadar çok sağlık ve zeka... Bunun karşıtı olan tüm milliyetçilik görüşleri insan ırkının evrimini engelleyeceği için kötüdür.
  • Paylaş
Anadolu milliyetçiliği veya Anadoluculuk Osmanlı imparatorluğunun yıkılışı sırasında güçlenen ümmetçilik, Osmanlıcılık ve Turancılık gibi akımlara tepki olarak gelişmiştir. Irk esasına dayanmak yerine, Anadolu coğrafyasında yaşayan herkesi merkeze koymuştur. Genellikle Anadolu adı altında birleşilmesi gerektiğini düşünen kimseleri kapsar. Kaynak Vikipedi
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

349 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt