Bilmek istediğin her şeye ulaş

Anal fissür nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Fissür yarık, çatlak demektir. Anal fissür; anüs çıkışındaki mukozanın genellikle arka kenardan çatlaması veya yırtılmasıdır. Makat ciltle kalın bağırsak arasında 2.5-3 cm yüksekliğinde kontrolümüzde olan ve kontrolümüz dışı çalışan çeşitli kaslarla oluşturulmuş bir kanaldır.

Anal fissürün nedenleri;
  • Yoğun bir kabızlık veya ishal dönemi
  • Doğum eylemi veya doğumdan sonraki ilk bir iki günde tuvalete çıkış olayı
  • Proktit , regional enterit veya ülseratif kolit gibi enflamatuar bağırsak hastalıkları

Hastalıklar

TEDAVİSİ
En iyi tedbir kabızlıktan korunmaktır . Dışkılamaya engel olan nedenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavi yolu seçilmelidir. Akut anal fissür tedavisinde bölgesel ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler, sıcak su banyosu işe yarayabilir.

Doğum travması veya doğumdan sonraki ilk günlerde oluşan kabızlık için, bu kişilere doğum eylemi başlar başlamaz hijyenik lavman yapılmalı, doğumdan sonraki ilk 3 gün yumuşatıcı krem ve Libalax veya Gliserin benzeri fitillerle fissür oluşumu önlenmelidir.

Fissür kronikleşmiş ise, yani yara derin ve zemini çok sert olmuşsa, fissür memenin altına ilerleyerek cilt yönünde delmiş ve fistül yapmışsa, bu tür tıbbi tedavi başarısız kalabilir. Tedaviye cevap vermeyen akut anal fissür 1-2 ayda kronikleşir. Makatta kontrolsüz ağrılı kasılma, dışarıda ve içeride meme oluşmuşsa, çatlağın iç yüzeyinin beyazlaşması, dışkılama sonrası ağrının uzun sürmesi durumunda kronikleştiğini anlayabiliriz. Kronikleşen durumlarda cerrahi işlemler yapılmalıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

962 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları