Bilmek istediğin her şeye ulaş

Analitik düşünce nedir?

Analitik düşünce olayların analiz edilerek anlaşılmasını sağlayan bir yoldur. Uygun çözüm için bir araçtır. Analitik düşünceyi ifade etmek için matematiğin işlevlerini düşünebilirsin nasıl ki biz sayıları toplayıp, çıkarıp bölüp değerler yaratıyorsak sorunları da sayılar gibi parçalara ayırıp, basit çözümler üretip parçaları birleştiririz. Analitik düşünceye sahip kişiler çözüm için ne yapacağını kendi görenlerdir. Bu hakkı onlara vererek de analitik düşünen bireyler yetiştirmiş oluruz.

Analiz, yani çözümlemeye dayanan düşünme şekli. Doğası gereği, düşünülen nesneyi parçalara ayırır ve parçaların özelliklerinden (mantıksal, işlevsel vs. bağlantılarla) bütüne varmaya çalışır. Öncelikli olarak parçalayıcıdır. Örneğin matematik analitik düşüncenin en steril örneği olarak görülür genelde çünkü yapı olarak aksiyomatiktir: yapı taşlarından (aksiyomlardan) başlanır, matematik bu yapı taşlarından (zorunlu ve tek bir biçimde) inşa edilir. Matematiksel bir önermenin doğruluğu, önermenin bu yapı taşlarına indirgenebilirliğine (parçalana bilirliğine) bağlıdır.

İyi kurgulanmış bir analitik düşünce akışının dile getirilişine baktığınızda sonucun ne şekilde ön kabullerden çıktığını görebilir, bu akıl yürütmeyi kabul edebilir ya da redde bilirsiniz fakat bu noktada kafama takılan şöyle sorular var:
  • Bu düşünce akışını önceleyen bir süreç var mıdır? Varsa nedir? Açıklanabilir mi?
  • Yine matematikten örnek verirsek, öncelikli olarak şu değil de bu aksiyomlarla yola çıkmamızın sebebi nedir? Şu değil de bu önermeyi ispatlamaya çalışmamızın sebebi nedir? Şu değil de bu ispat yöntemini öncelikli olarak kullanmamızın sebebi nedir?
  • Analitik düşüncenin tümleyinini oluşturan, hatta onu çevreleyen ve yöneten bir düşünce süreci var mıdır? Varsa, bu düşünce süreci sistematik midir? Kendisi analiz edilebir mi yoksa analitik düşünce, bu arka planda iş yapan düşünce sürecinin kendisini ifade etmesini sağlarken bir yandan da sağlamasını yapmamızı sağlayan bir çeşit dilden mi ibarettir?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1667 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt