Bilmek istediğin her şeye ulaş

Analitik düşünce sistemleri gelişmiş insanların kendi kendine konuşma sıklığı diğer insanlara göre fazla mıdır?

Bilimsel bir gerçekliği var mı bilemiyorum ama insan konuştukça daha farklı şeyleri düşünebiliyor, daha farklı ayrıntıları fark edebiliyor. Fikirleri daha iyi sorgulayabiliyor. Konuşmanın öncesinde kullanılan mantık süzgeci ile alakalı olabilir bu farklılıklar. Belki de duyu organlarımız ile beynimizin ilişkisi ile alakalı olabilir.
  • Paylaş
Tabi ki fazladır, çünkü bu tip insanların kafasında aynı konu üzerinde farklı yorum yapabilme özelliği daha çok görülür, farklı farklı düşüncelerle beyinlerini daha fazla çalıştırdıkları için bu insanlarda baş ağrısı şikayetide görülebilir. Ama işin özü farklı farklı fikirler üretebilecek beyinlere sahip olmak. Yoksa tek bi fikrile tek bi eylemle bi insan yaşamını sürdürse ne olur sürdürmese ne olur aynı tas aynı hamam. İşte bu bahsi geçen insanlar o hamamı kendileri oluşturur zihinlerinde. Bilmem anlatabildim mi
  • Paylaş
Bence analitik düşündüğü için değil düşüncelerini bir düzene sokamadığı için kendi kendine konuşmakta olabilir. En büyük nedeni dikkat dağınıklığıdır, konuşulan konu sesli bir müzakere değildir muhtemelen, bir konudan diğerine atlanılan, genelde sinirli tavırlar içinde olunulan durumlardır. Biraz müzik iyi gelebilir, düşünürken arkada sakinleştiren bir müzik çalarsa, konuşma alışkanlığından vazgeçilebilir
  • Paylaş
1

Ergün Tuna, zeki insanlar çok konuşurlar...aptallar sırasını bekler....

Kafasında düşünce olan insanlar kendileriyle de konuşurlar. Düşüncenin analitik ya da soyut olması fark etmez. Tek şart kafada düşüncelerin dolaşıyor olmasıdır.
  • Paylaş
İhtimali var sonuçta kendi içi sesiyle düşündüğü konu üzerine tartışıyor olabilir. :) Belki de öyle bir soru yerine "kendi kendine daha çok konuşan insanların analitik düşünme sistemleri diğerlerine göre daha fazla mı gelişmiştir" diye sormalıyız.
  • Paylaş