Bilmek istediğin her şeye ulaş

Anayasal anlamda "kurucu irade"yi bir vatandaş olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

dünya tarihinde hiç bir ülke yoktur, doğal akış sırasında kendi kendine kurula gelsin. modern anlamda bildiğimiz tüm ülkeler bir yada bir grup insanın sadece canını ve geleceğini ortaya koyarak kurduğu ve temelinde kan dökme şartı olan ülkelerdir.

 

hal böyle iken kurucu irade dediğimiz ünvanda eğer bu savaştan galip çıkarsa o ülkeyi kuran insana yada gruba verilen bir ünvandır, hiç bir ülke kurucu iradesi olmadan var olamaz, ülke halkı eğer ki bir gün bu kurucu iradeye yeter diyip yeni bir kurucu irade aramaya kalkışırsa (-ki sonucu ilk başta olduğu gibi kanlı olacaktır) ve bunda başarılı olursa kurucu irade yerini yenisine devreder ve ortaya YEPYENİ bir devlet/ülke çıkar.

 

Ülkemiz için kurucu irade Atatürk ve yaptığı devrimlerdir. beğenseniz de beğenmeseniz de bu bu böyledir, böyle olduğu içindir ki yapılan hiç bir darbe ve ihtilal kalıcı olmamıştır bu sebeple kurucu iradeye sığınılarak ve suç teşkil edecek nitelikte darbeler yapılmıştır.

 

buradan çıkacak nihai sonuç darbeciler yeni birşey getirmemişler, kurucu dediğimiz Atatürkün gölgesinde kurucu ünvanlarını almışlardır. Kurucu ünvanınıu kazanmamışlardır. Bu sebeple darbeciler kurucu irade değildir.

 

  • Paylaş
3

Nazende , adını hatırlayamayacağım profesörlerden bir tanesi darbelerle yapılan anayasacıları tali kurucu olarak adlandırmıştı.

Hakan, rektörü iyice yaladıktan ve kadro çıktıktan prof. olmanın en kolay olduğu ülke Türkiye.

intihalle prof olunuyor bu ülke örnek ali demir. intihal yaptığını kabul ederek özür dilediği halde nasıl olıyorsa hala prof.

o kadar çok ki Türkiye de çakma prof. bu sebeple herhangi bir "prof." adı hatırlanmayacak kadar saçmalayabiliyor.

Tali kurucu ( ikinci kurucu demektir) ülke bir kere kurulur ikinci kurucu olmaz. olsa olsa şefTALİ kurucu olur darbeciler.o prof.ta olsa olsa profiterol olur.

Nazende , bu benzetmeyle profiterolden soğudum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

382 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt