Bilmek istediğin her şeye ulaş

Anca kullanırlar diye mi android çok özelliklere sahip, yoksa hiç anlamıyorlar diye ios ta mı bu kadar az özellik var? Hangi isletim sistemine sahip kullanıcılar daha akıllı? IOS mu AndroidOS mu?

Soru biraz garip, neyse ben de araştırdım, ilginç istatistiki verilere ulaştım.
  1. Öncelikle Forbes'in açıkladığı istatistik IOS (IPhone) kullananların Android (Akıllı telefon) kullananlara göre oransal olarak 7 kat daha fazla çevrimiçi aktif olduğunu gösteriyor. Yani IOS kullanıcıları akıllı telefonlarını akıllı olarak kullanıyorlar. 7 kat oldukça fazla bir miktar, buna diğer taraftan baktığımızda Android kullanıcılarının büyük çoğunluğu aslında bir akıllı telefona ihtiyaç duymadıkları halde paralarına kıyıp akıllı telefon alıyor demek. (istatistik için: forbes.com/sites/ewanspence/2014/08/03/... )
  2. Aşağıdaki istatistik ise IOS kullanıcılarının Android kullanıcılarına göre neredeyse iki kat fazla kazandığını gösteriyor.İOS
  3. Aşağıdaki linkin sizi götüreceği CNET'in yaptığı istatistik ise IOS kullananların daha akıllı olduğunu söylüyor: Android'ciler lütfen kızmayın burada rasyonel veriden bahsediyorum. :) Biliyorum hepiniz zeka testleri yapmışsınızdır, hepiniz de süper çıkmışsınızdır ve bir çoğunuz zeka testlerine de inanmıyordur ama yeterli miktarda kişi aynı testle test edilip ortalaması alınınca ilginç sonuçlar çıkmış.
cnet.com/news/iphone-owners-smarter-tha...
Teste göre en akıllılar IOS kullananlar, onları Google Nexus kullanıcıları takip ediyor, Samsung kullanıcıları 3. Sırada, HTC'ciler 4. Sırada ve BlackBerry'ciler 5. Sıradalar.

Gelelim telefonların özelliklerine; IOS kısıtlı imkanlara sahip, doğrudur ama sahip olduğu imkanlar her kullanıcıyı tatmin edecek seviyede. Kısıtlı imkanlar hem işletim sisteminde hız hem de kullanımda ergonomi sağlıyor. IPhone'lar yağ gibi akarken diğer telefonlar hatta bazen daha üstün teknolojileriyle bunu sağlayamıyorlar. Tabii ki Android kullanıcıları itiraz edecektir ama bir kez IPhone kullanan birinin bir daha Android ile tatmin olabileceğine inanmıyorum, kimse klasik bir Mercedes'den inip her tarafında türlü fonksiyonlar için tuşları olan hatta belki de az bir miktar da güçlü bir motoru olan bir Fiat'a binmek istemez.
  • Paylaş
Şaman Bayyurt (@chamacon) 'ın verdiği yanıta cep telefonunda Android olup hemen hiç telefondan kullanmayan (akıllı telefon kullanan bir akılsız) olarak yanıt vereyim. Sorun şu ki telefonum aslında akıllı bir telefon değil. İOS yalnızca Apple tarafından fiyat aralığı en yüksek olan cihazlar için üretilmiş. Piyasa'daki tüm iOS yüklü cihazlar pahalı akıllı telefonlar. Android işletim sistemi olarak her türlü sistemde kuruluyor. Önemli sayıda içinde android olduğu için akıllı olarak kabul edilen minumum özellikli telefon var ki iOS'un 7 katlık oranını açıklıyor (Ürün pahalılandıkça piyasadaki miktarı azalır. Yani piyasadaki androidlerin önemli bölümü zaten akıllı telefon değil) . Tabii, istatisliğin yalnızca telefonlar üzerinde yapıldığını varsayıyorum. Android debian linux kurulabilen her yere kurulabiliyor. Yani istatistik internete bağlanmayan mutfak robotlarını da saymış olabilir.

İkinci örnek de aynı sorundan muzdarip. Mercedes kullananlar, fiat kullananlardan çok daha fazla harcarlar. Çünkü daha fazla parası olanlar mercedes alır. Yani mercedes ve iPhone alımı, zenginliğin sonucudur. Zenginlik ile rasyonel davranış arasında da ispatlanmış bir korelasyon yok. Erken teşhis edilebilen ve iyileşebilir olan kansere karşı alternatif tıp teknikleri uygulayan Steve Jobs gider ayak bunu kanıtladı.

Sorun şurdaki iki kullanıcı grubu birbirinden daha aptal veya zeki değil. Apple stratejik olarak kurulduğundan beri üst gelir grubu veya teknoloji düşkünlerini (yani teknolojiye yüksek fiyat ödeyecekleri) hedefliyor. Bunun için donanım ve yazılımı birlikte satıyor. Bir bakıma araba ile birlikte şoför hizmetini de verdiği için uğraşmıyorsunuz. Zaten fazla parayı uğraşmamak için ödemişsiniz.

Google android'i piyasaya sürerken bu hedef kitle piyasasının doyduğunu gördü ve işletim sisteminin teknik olarak içine girmek isteyenleri ve daha az para ödemek isteyen (ama daha çok uğraşmayı kabul edenleri) hedef aldı. Zaten linux bu grubun gözdesiydi ve linux'u uyarladı. Her iki cihazda kendi grubu için optimum. Ben de açıkçası cep telefonuna fazla para ödemek istemeyen en basit akıllı telefon özelliklerini kullanmak isteyenlerden olduğum için android kullanıyorum.
  • Paylaş
4

Şaman, Güzel bir yanıt olmuş, tebrikler. :) Öncelikle kimseye akılsız demek istemediğimden her sayısal verinin ardından muhakemeyi okuyucuya bıraktım. İlk istatistik adet olarak değil yüzde olarak olan değer. Adet hesabı yapılsaydı zaten akıllı telefonunu akıllı olarak kullanan Android kullanıcılarının IOS kullananların tümüne göre bile çok daha fazla olması gerekirdi. Ayrıca istatistik sadece akıllı telefonları kapsıyor. Sadece mesaj yazmaya ve konuşmaya yarayanları değil. Fiyat farkına gelirsek son model Samsung son model IPhone'dan sadece 500TL daha ucuz. Biri Mercedes fiyatınaysa diğeri Audi ya da VW fiyatına, hepsi iyi arabalardır. Bir de CNET'in yaptığı zeka testi var ki tüm savlar bir yana test diğer yana. Bir de kendi motivasyonum var ki diğer yanıtları okursanız Android methiyeleri olduğunu göreceksiniz. Ben de sayısal veriler araştırdım ve bulgularımı hafif yorumla yansıttım. Alınmaya hiç gerek yok Android kullanan çok zeki insanlar tanıdığım gibi IPhone kullanan daha az zeki insanlar da tanıyorum.

Ceyhun Çakar, Bu yazıyı alındığım için yazmadım. Sorunun soruluşu da aslında çok ciddi bir yanlış içeriyor. Soru zaten kişinin kullandığı telefonla zekası arasında bir bağdaşıklık(korelasyon) kurmaya çalışıyor. Bu bağdaşıklık toptan reddedilmeli ki size salt eleştirim bu olabilir. Eleştiriyi soruya değil size getirmiş olmam da açıkçası bir konudaki yanıtların o konudaki iyi hazırlanmış argümanlara verilmesi gerektiğine inanmamdı. Soru bu argümanları sağlamıyordu. Kullandığınız istatistik piyasaya akıllı telefon olarak sürüldüğü için benim telefonumu içermiyor (General Mobile), tabii Çin malı android telefonları da. Eğer yalnızca Galaxy ve iPhone arasında karşılaştırma yapılsaydı bu şekilde bir yorum mantıklı olabilirdi. Ama, Çin istatistik farkı açıklayacak kadar akıllı telefon üretiyor. CNET ve benzeri IQ testlerine de şöyle bir eleştirim olacak. Benzer bir testi üniversitedeyken yapmıştım ve doğal olarak görece yüksek bir puan almıştım. Doğal, çünkü Calculus, Fizik gibi çok ağır konularda eğitim almış ve çok sayıda klasik okumuştum. Bu testlerin sonuçları genellikle buna uygun çıkıyor. Toplumların eğitim seviyesi arttıkça ortalama IQ'da artıyor (ki evrim doğal seçilimin elverdiği koşullar olursa bunu 30000 yılda yapabilir). IQ'nun genetik zekayı ölçtüğü bana oldukça dayanaksız geliyor ki otomatikman zenginlikle bağdaştırma daha da tehlikeli (ki aksi istatistiksel kanıtlar var). (IQ ile mülteci araştırması bu kitaptandır: idefix.com/kitap/insanin-yanlis-olcumu-s...)

Ahmet Avcı, ''Hangi isletim sistemine sahip kullanıcılar daha akıllı? IOS mu AndroidOS mu?''

Teknoloji medyasının sloganı gibi algılamak lazım, soru zaten dil ve anlatım bilgisi yönünden de oldukça problemli.

Şaman, İşin komiği konuyu araştıran da olmuş CNET.

İkisininde Avantaj ve dezavatajlari var, fakat en akllı hangisi dersek işletim sistemin arkasında ki yapıya bakarsak net olarak android diyebiliriz ? Android yapısının destekçisi google ayrıca Maliyeti düşük bir çok model ve telefona yüklenebilmekte, ayrıca açık kaynak koda sahip İOS ne kadar güzel görünsede ticari bir ürün firmanin güncelemesine bağlı
  • Paylaş
Herkesin açıklamaları için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Sağolun. Bir sorum daha var sizlere belki bir fikriniz vardır. Demişsiniz ki zenginler için yapılan bir iphone. Fakat bugun bir lg g3 veya htc m8 2.200 tlden asagi degil. Ama ne yaparlarsa yapsinlar bu android tabanli telefonlar isinma kasma menude gezerken ekranin menunun dalgalanmasini engelleyemiyorlar. Bilgisi olan aciklayabilir mi acaba neden iphone(apple) hala ve hala cift cekirdek ve 1 gb ram kullaniyor ve 1GB uzerindeki oyunlari bile saatlerce oynasaniz kasmiyor isinmiyor ve oyundan cikinca ayni yag gibi akicilikla telefonu kullanmaya devam edebiliyorsunuz?? Kimse yazilimdan kodlamadan demesin. Gercekten aciklayabilecek varsa eger aciklamalariniz bekliyorum sizlerden. Simdiden tesekkurler. Selamlar :)
  • Paylaş
3

Şaman, Bunu Apple'ın cihazlarında kullanacağı parçaları seçerken çok dikkatli davranması ve sadece birbiriyle ve işletim sistemiyle tamamen uyumlu parçaları kullanmasına bağlıyorlar. Değindiğiniz gibi sadece birkaç yüz lira fazla ödeyerek kağıt üstünde daha düşük görünen donanımı satın alıp yağ gibi akan bir cihaza sahip oluyorsunuz. Tabii bu uyumluluk iddiası ne kadar doğru bilmiyorum ama sonuçta IPhone'lar yağ gibi akıyor. Neden aynını diğer üreticiler de yapmıyor? Bir telefonun maliyeti sonuçta üç kuruş. Yoksa IOS işletim sistemi mi gerçekten daha akıllı ve hızlı, bunları android sever akıllı arkadaşlar yanıtlamalı. :)

Ceyhun Çakar, lg ve htc modellerini bilmiyorum. Telefonumda oldukça ucuz olduğu için 1gb'lık yanından geçemiyor. Bununla beraber tabletim asus (800YTL'ye almıştım sanırım) şu anda da o fiyatlarda olmalı. Progracı olduğum için de alete yapmadığım eziyet kalmadı ve 3. yılına ulaşmak üzere. kardeşimde de Galaxy donmadan veya ısınmadan bahsetmedi, memnun. Bu bahsettiğiniz sorunları görmedim. Bence her iki tarafta abartıyor ve bana kalırsa Larry Page ve Steve Jobs'un kavgasını sanki onların yerine biz yapıyormuşuz gibi geliyor.

Bununla beraber, iOS yüksek performans için tasarlanmıştır. Yüksek performans ısınma ve pili hızlı bitirme demektir ve bunu engellemek için çok iyi driver yazmak gerekir. Kısaca eğer yüksek performansa hitap etmek istiyorsanız donanım ve yazılımın aynı firmaya ait olması çok büyük bir avantajdır. Akıllı bir telefona 2000YTL üstü verecek olsam Galaxy almam. Bununla beraber, Android'in temeli olan Linux gibi android'de kaynak manyağıdır ve açık yazılımdır. Yani önüne gelen android'e görece az bir eğitimle uygulama yazabilir iOS'a native uygulama yazmak isterseniz kilitlemiş önce MAC almanız gerekir. Doğal olarak, uygulama çeşitliği (ki bu Google'ın kozu) android'de daha iyi tabii acemi uygulamacıları da kabul ediyorsunuz, uygulamalar ön bir elemeden geçmiyor ki bu benim android'de sevdiğim birşey (ben elerim sorun yok). Ama donanımla yazılım arasındaki uyum problemleri donanım firmasına bırakılmıştır. Düşük performansta bu dert değildir ama android'le iPhone ayarı bir telefon çıkarmak istiyorsanız sağlam driver yazmalısınız. Bu yüzden eski androidlerde multi-processing özelliğini yalnız Samsung kendi değişiklikleriyle açıyordu.

Ne yazık ki androidim ile oyun oynarken oyuna ait olmayan bir müzik dinleyemiyorum ama bunun için kişisel olarak Galaxy veya Samsung alarak 1000YTL fazla vermek istemiyorum (Androidin bu özelliğesahip olanları bugün ne kadar yaygın bilmiyorum).

Hakan Keçeci, Nexus ile iphone kiyaslamasi yaparsaniz sorunuzun cevabini bulursunuz, ayrica urunlerin piyasa yaptiklari fiyatlara da aldanmayin, cogu satis politikasi.

Telefonu bilinçli kullananları düşünerek cevapliyorum. Çünkü akıllı telefon almış olmak için 60 yaşındaki amcam android telefon alıyor ama sadece arama tuşunu kullanıyor.

Sorumuza dönersek;

Android diyorum Çünkü akıllı insan çeşitli açılardan bakabilir. Kişiselleştirilmeyi sever. Özgün olur.

Android'de; Android telefonu kullanıcı kullanır.

IOS' ta ; IOS telefon kullanıcıyı kullanır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

246 Görüntülenme11 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları