Bilmek istediğin her şeye ulaş

Android'de taslak olarak oluşturmuş olduğum tasarım (xml) dosyasını code dökme esnasında ara ara küçük sorunlar yaşıyorum. Siz bunun için 3. parti yazılımlar mı kullanıyorsunuz yoksa kendiniz adım adım yazıyor musunuz?

Tasarımı dinamik olarak oluşturmam gerekiyor. taslak olarak hazır ama code ile istediğim görüntüyü elde edemiyorum. Özellikle de layout_gravity lerdeDüzenle
Şimdi ben burda 3 farklı sorun algıladım.
1) XML tarafında yazılanların koda dökmek için 3. Parti programlar kullanılmaz belki başka bir programda hazırlanmış tasarımın XML'e döndürülmesi yapılabilir.
2) Tasarımı dinamik oluştumak istiyorsan kod içinden yapacaksın. Mesela son uğraştığım projede bir linearlayout içerisinde dinamik şekilde butonların olması gerekiyordu. Eğer butonların sayısı belli olsa zaten xml içersinde tanımlayıp kurtulurdum. Sayısı belli olmadığı için bir linearlayout tanımladım(içerisinde bişe olmayan) kod tarafındada dinamik olarak butonları oluşturdum.(Örnek; stackoverflow.com/questions/1851633/how... )
3) gravity özelliğini kod içerisinden de verebiliyorsun; mesela button.setGravity(Gravity. CENTER) ;
  • Paylaş
4

Birkan Aydin, peki android:layout_gravity ile android:graviyt arasındaki fark nedir tam olarak. ikiside linearLayout 2un içerisinde geçiyor.

Uğur Çakmak, Bir butonu ele alalım android:layout_gravity="right" dediğin zaman içinde bulunduğu layout'un sağ tarafına hizalanır eğer android:gravity="center" dersen butonun text'i center olarak hizalanır.

Birkan Aydin, Teşekkürler

3. Parti uygulamalar genelde nativeden daha uzak bir kodlama ortamı sunuyor size. Cihaza daha güçlü bir hakimiyet kurabilmek için kendi önerdiği geliştirme ortamını kullanmalısınız.
  • Paylaş
2

Birkan Aydin, Bende vazgeçtim zaten 3.parti yazılımdan, şimdi iki gün sonra bir sorun çıkar. Kendim yazmazsam bulamam hatayı

Yakup Yiğit, En sağlıklısı.. Eğer daha öncesinde Java bilginiz de varsa, Android size sadece bir framework öğreniyormuşsunuz gibi gelecek.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

299 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Android xml to java