Bilmek istediğin her şeye ulaş

Android işletim sistemi için Google Play'den uygulama indirirken yetki ve izinleri kontrol ediyor musunuz? Bu izinler tehlikeli olabilir mi?

Birçok uygulama hiç gerekmediği halde telefon aramalariniza, konum bilgilerinize, ses ve kayıt menülerinize erişim izni istiyor, oldukça masum gözüken bu app.ler ile telefonunuzun dinlenmesi mumkun. Istenilen yetkilere dikkat etmek gerekiyor app. Indirirken.Düzenle

Android işletim sistemi için Google play den app. indirirken yetki ve izinleri kontrol ediyorum ve kontrol ettiğim için birçok uygulamayı ilgimi çekmesine rağmen kullanmıyorum. Buna Facebook uygulaması da dahil. Sosyal paylaşım siteleri başta olmak üzere birçok siteye ait uygulama; kişisel bilgilerinizden konum bilgilerinize, son yapmış olduğunuz görüşme kayıtlarına kadar birçok özel bilgiye erişim sağlıyorlar.

Örneğin; Android işletim sistemli bir telefondan Facebook'a GPRS'i iptal edip WLAN ile bağlantı kursanız bile arkada otomatik olarak GPRS açılıyor ve konum bilgileriniz alınıyor. Bulunduğunuz konumda kimin ne yaptığı, hangi kafede zaman geçirdiği bilgisine anlık ulaşmak ve nerede ne yaptığı bilgisini herkesin öğrenmesini isteyen insanlar için bu durum çekici olabiliyor iken, benim gibi dünyada birey olarak bulunma ve verilmiş sınırlı özgürlükten de feragat etme fikrinin çekici gelmediği insanlar yetki ve izin konusuna ciddi önem veriyor.

  • Paylaş
Andorid işletim sistemi olarak yazılımcılara çok geniş imkanlar sunuyor. Sms gönderip gelen smsleri okuyabiliyorsunuz mesela. İstenilen izinlerin gerekliliğini ve kullanımını düşünüp ona göre yüklemek gerekiyor. Bu sadece Android'de değil tüm sistemler için bu şekilde olması gerekiyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

738 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları