Bilmek istediğin her şeye ulaş

Android platformda oyun geliştirerek ne kadar kazanç sağlanabilir?

Oyununa bağlı dersem çok mu Sami'ye benzerim :) Candy Crush'ın en son günlük 900.000$ kazandığı söyleniyordu. Bakın, oyun orijinal değil, gelir modelleri de çok farklı değil ama işin içine sosyal etkileşimi, rekabeti, buna bağlı olarak oyun içi satın almalar ve reklamlarla kazandıkça kazanıyor.

Hani hep deriz, "farklı bir şey yapalım" diye. Bu oyunu oynayan kullanıcılar "daha önce bu tür oyunlar oynamıştım hıh" tarzı yaklaşım yerine, "Ahmet 30. seviyede, ben onu 1 haftada geçerim" tarzı yaklaşıyorlar.

Kazanç derken adsense geliri mantığı ile bakmamak gerekiyor. Belki oyunu 5.000.000 $ fiyata satarsınız, ya da ufak kazançlar için oyunu berbat edip 2.000 - 3.000 TL'de kazanabilirsiniz. Burada kimse şu kadar kazanırsın diye bir rakam veremez. Bu oyuna, gelir modeline bağlı ve tabi ki kullanıcının ilgisine.
  • Paylaş
Ben bu işlerle uğraşıyorum. Yani anlıyacağın az bucuk tecrübeliyim. Mobil oyun piyasası gelişiyor. Oyun motorlarıda ona göre hareket etmeye başladı. Önce kendine iyi bir oyun motoru bulmak zorundasın. Programlama diliylede oyun veya oyun motoru yazabilirsin. Sana açık kaynak oyun motorlarını öneririm. Ve sonra Google Play™ 'e girer en popüler oyunların yorumlarına bakardım ve bu hataları yapmamaya çalışırdım. Eğer uğraşırsan sana kazancı ortalama ayda 550-1000 $ olabilir.
  • Paylaş
Bu konuda çok fazla bilgim yok açıkçası ancak sürprizlere açık bir ortam olduğunu gözlemliyorum.
Belkide ilk oyun geliştirme tecrübesini android üzerinde gerçekleştirip yüzbinlerce kişinin ilgi duyacağı bir iş gerçekleştirmiş olabilirsin. Bu konu mutlaka analiz edilebilir ama bilgim yok.
Mutlaka tecrübe, sektörle ilgili bilgiye hakim olmak önemli ancak benim gözlemlediğim bir girişim olarak oyunun başarısı ve maddi getirisi sürprizlere açık olabiliyor. Hem çok kazanma anlamında hem hayal kırıklığı anlamında.

Bunu en güzel tecrübe ederek anlayabilirsiniz.
  • Paylaş
Zor bir soru olmuş, bir kullanıcı olarak derim ki hangi platformda yaptığınızın bir önemi yok. Yaparsınız candy crash gibi bir oyun, level, can vb satar dünyayı sallarsınız, yaparsınız kıyıda köşede kalmış bir oyun, hiçbir şey kazanamazsınız.
  • Paylaş
Oyunun icerigi onemli. Sıfır da olabilir 100 milyon dolar da.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

640 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt