Bilmek istediğin her şeye ulaş

Andropoz belirtileri nelerdir?

Erkeklerdeki testesteron yani erkeklik hormonunu ileri yaşlarda düşer, bu durum andropoz olarak değerlendirilmektedir. Andropoz durumunun hangi yaşlarda ortaya çıkacağı her hasta için farklıdır. Bazı erkeklerde 50'li yaşlardan sonra bazılarında ise 80'li yaşlar ile birlikte andropoz belirtileri görülebilir. Her erkekte ortaya çıkan bir durum da değildir. Her hastada andropoz belirtileri görülmediği için tedaviye de gerek olmayabilir.

BELİRTİLERİ
Psikolojik, bedensel belirtiler ve cinsel belirtiler ile kendini gösterir.
  • Psikolojik belirtileri; zihinsel yorgunluk, huzursuzluk, sinirlilik, dikkati toplamada güçlük, genel iyilik halinin bozulması, depresif ruh hali gözlenebilir. Motivasyonda azalma ve kronik yorgunluk hissi görülür. Hafıza da olumsuz etkilendiği için unutkanlık problemleri ortaya çıkmaktadır.
  • Bedensel belirtilerinde; Aşırı terleme, ani ateş basmaları, yaygın kas ve eklem ağrıları, uyku ihtiyacının artması, halsizlik, işe konsantre olamama, adale hacminde ve gücünde azalma, memelerde büyüme, kıllanmada azalma ve dökülme, karın bölgesinde yağlanma artışı görülebilir.
  • Cinsel belirtilerinde; libido denilen cinsel isteğin azalması görülmektedir. Andropozda ereksiyon problemleri çok sık görülmektedir. Meni atım gücünde azalma ve meni miktarında düşüş gözlenebiliyor.
Tedavisi: Hastaya erkeklik hormonu dışarıdan tablet, iğne ya da cilde yapıştırılan yavaş emilimli bantlar ile verilerek andropoz ile ortaya çıkan bedensel belirtilerin düzeldiği, hastanın kendine güven hissinin geri geldiği, fiziksel ve konsantrasyon gücünün arttığı, cinsel arzudaki azalmanın kaybolduğu bilinmektedir.

Andropoz
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

405 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt