Bilmek istediğin her şeye ulaş

Andropoz nedir?

Yaşlanmaya bağlı olarak testosteronun yani erkeklik hormonunun kandaki seviyesinin azalmasıdır. Halk arasında bu duruma erkek menopozu deniyor. Fakat yaşlanan erkeklerde cinsel fonksiyonlarda meydana gelen azalma, kadınların menopoz sonrasında yaşadıkları durumla bire bir aynı değildir. Cinsel fonksiyonlardaki azalma erkeklerde kademeli, yavaş, ilerleyici biçimde oluşur. Bu durum kişiden kişiye farklılık göstermesi ile birlikte kadınların tersine erkeklerde dölleyebilme yeteneği azalmış olsa da devam etmektedir.

Cinsel fonksiyonlardaki azalma yaşlanmanın doğal bir sonucudur fakat cinsel sorunlar yaşlılık döneminde ortaya çıkan hastalıklara veya bunların tedavilerine bağlı olarak meydana gelme ihtimali vardır. Yaşlanmayla birlikte erkeklik hormonunda düşüş ve cinsel istekte azalma gerçekleşir. Buna ek olarak cinsel ilgide de dereceli bir düşüş gözlenir. Ancak bu ilgi tamamen kaybolmaz; pek çok yaşlı erkekte hafif-orta derecede cinsel ilgi devam eder. Aynca cinsel ilişki sıklığında da yaşla birlikte belirgin bir azalma gözlemlenir.

Belirtileri Neler?
Psikolojik olarak zihinsel yorgunluk, huzursuzluk, sinirlilik, dikkati toplamada güçlük, genel iyilik halinin bozulması, depresif ruh hali gözlenebilir. Fiziksel olarak güçsüzlük, adale hacminde ve gücünde azalma, memelerde büyüme, kıllanmada azalma ve dökülme, karın bölgesinde yağlanma artışı görülebiliyor. Ayrıca kişide aşırı terleme, ateş basması hissi, uyku düzeninde bozulma ve uykusuzluk hafif, çarpıntı hissi olabiliyor. Cinsel yönden istekte düşüş, sertleşebilme yetisinde azalma, ikinci sertleşme İçin gerekli olan zamanın uzaması, meni atım gücünde azalma ve meni miktarında düşüş gözlenebiliyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

459 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları