Bilmek istediğin her şeye ulaş

Anemi rahatsızlığı yaşayan kişi nasıl beslenmelidir?

Anemisi olan insanların bitkisel proteinden ziyade hayvansal protein ile beslenmesi gerekir. Çünkü bitkisel protein kaynağı dediğimiz baklagillerdeki aminoasitler (proteinin en küçük birimi) zaten vücutta yapılabilen maddelerdir. Fakat hayvansal proteinlere geldiğimizde iş değişir, bunlardaki aminoasitlerin çoğu vücutta yapılamaz. Yani dışarıdan alınması gerekir, zaten bu yüzden bunlara ESANSİYEL AMİNOASİT'ler denir (Zaruri, alınması zorunlu). Kırmızı et ve beyaz etin önemi de bundan dolayıdır.


Burada önemli olan bir diğer husus C vitaminidir. Nasıl ki yeşil yapraklı bitkilerde bulunan A, D, E, K vitaminlerinden daha fazla yararlanabilmek için salatalara yağ döküyorsak (yağda çözünürler çünkü) besinlerdeki demiri daha çok almak için de C vitamini gerekir. Mercimek çorbasına limon sıkılması buradan gelir ;) Balık restoranlarında tabağın bir köşesinde limon bulunmasının sebebi sadece balık kokusunun ellerdeki etkisini geçirmek değil etteki demirden de fazlasıyla faydalanmak içindir.

  • Paylaş

Anemi

Anemi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin eksikliğidir. Alyuvarların içerisinde bulunan hemoglobinin toplam ağırlığının düşmesidir.


Aneminin oluşmasına neden olan etkenler; Demir eksikliği, alyuvar yıkımının yapımından fazla olması, B12 vitaminin eksikliğine bağlıdır. Demir takviyesi çok olan besinler tüketmelidirler.


Anemisi olanlar; Kırmızı et, kuru baklagiller ve kuru meyveler yemelidir.

  1. Yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.
  2. Bol bol salata yenmelidir.
  3. C vitamini içeren besinler daha çok yenmelidir çünkü c vitamini demirin daha çok emilmesini sağlar.
  4. Demir emilimini azaltan yiyecekler uzak durulmalıdır. Süt, yumurta kafeinli içecekler ve kepekli ekmek demir emilimini azaltır.
  5. Yoğurt yemek vücutta demir depolanmasını kolaylaştırır.
  • Paylaş