Bilmek istediğin her şeye ulaş

Anemi tedavisi nasıl olur?

Kansızlık (anemi) tedavisinde hastaya ağızdan demir ilacı verilir. Tedavi 2 ay sonunda yanıt verir ancak demir depolarının doldurulması için bir süre daha ilaçların kullanılmasına devam edilir. Bu süre 1 yıla kadar çıkabilir. Bebeklerde ilaç şurup ya da damla yoluyla verilir. Dışkının koyulaşması, dişlerde koyulaşma görülebilir fakat geçicidirler. Demir emiliminin daha iyi olması için ilaç aç karnına veya öğün aralarında alınmalıdır. İlacın C vitaminiyle birlikte alınması da emilimi artırır. İlacı alırken süt ve süt ürünleriyle alınmamasına dikkat edilmelidir çünkü bunlar demir emilimini azaltır.

Bağırsaklarında emilim bozukluğu yaşayan veya hap kullanmak istemeyen hastaların kalçadan demir enjekte edilmesi şeklinde bir alternatifi de bulunur. Fakat bunun yan etkileri fazladır, bu nedenler doktor görüşüne başvurulmalıdır.
  • Paylaş
Öncelikle anemi çeşidine dikkat edilmelidir. Vucütta demir eksikliğine bağlı, folik asit eksikliğine bağlı veya kobalaminlerin eksikliğine bağlı anemi görülebilir. Genel tedavi eksikliği saptayıp destekleyici preparat verilmesidir.
  • Paylaş
2

Sıla, demir eksikliği anemsinde venofer tedavisini öneriyo musunuz..alerjik durum yaratabilme ihtimali oluyormuş????

Mehmet Kirazlar, Üzgünüm sorunuza yanıt verebilecek bilgi ve tecrübeye sahip değilim henüz ilaç prospektüsünüze veya eczacınıza danışmanızı öneririm. Çünkü biz temel tıpta ilaçların ticari isimleri ile öğrenmiyoruz içeriği ile ilgileniyoruz bu yüzden bilmiyorum ve sağlık konusunda tam bilgiye sahip olmadan söz söylemek tehlikedir.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

699 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt