Bilmek istediğin her şeye ulaş

AngularJS nedir? Hangi amaçla kullanılır?

İlk olarak, Google çalışanlarının kişisel çabalarıyla ortaya çıkan, daha sonra Google tarafından da desteklenmeye başlanan, açık kaynak kodlu, javascript framework'üdür. Javascript dili üzerinde MVC (Model View Controller) yapısının kullanılabilmesine olanak sağlar. HTML elementleri üzerinde "ng-bind", "ng-model" "ng-controller" benzeri özellikler (html attributes) kullanarak, belli bir JS controller nesnesine, veya belli bir veri nesnesine gerçek zamanlı bağlanabilmenize olanak sağlar. Knockout kütüphanesindeki observable nesneler gibi; değişen verinin anında ilgili element üzerinde kendiliğinden güncellenmesi durumu söz konusudur.

Klasik JS kod geliştirme yönteminde yapılan, genelde direkt ortalık bir yere javascript fonksiyonlarını, jQuery eventlerini yazarak, sayfa işlevselliğini bir şekilde sağlayabilmektir. AngularJS ve diğer benzer kütüphanelerde ise; önce bir uygulama tanımı oluşturulur. Uygulama içinde belli işlevleri üstlenen Controller nesneleri oluşturulur. Controller, modelleri yönetir ve HTML kodlarınız da modellere veya controller'daki diğer işlevlere bağlanır. Bu sayede daha düzenli, uygulama temelli çalışan bir sistem geliştirmenize yardımcı olur.

AngularJS'nin genel olarak bilinen en büyük getirisi, tek sayfalık web uygulamaları yazabilmek için biçilmiş kaftan olmasıdır. Yani, web uygulamanız, birbirinden bağımsız farklı sayfalara sahip olmaz. İçeriği yöneten zaten AngluarJS kullanarak yazdığınız uygulamadır. Bu nedenle tek sayfa tüm web uygulamanız için yeterlidir.

Kendim aktif olarak bir projede henüz kullanmadım. Ancak bazı ders videolarını inceledim ve çok hoşuma gitti. Eğer HTML, CSS, Javascript, jQuery konularında kendinize güveniyorsanız, yeterli bilgi birikiminiz varsa, kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Aksi taktirde verimli biçimde kullanabilme konusunda biraz bocalama ihtimaliniz mümkün.

Çok başarılı bir eğitim serisi:
codeschool.com/courses/shaping-up-with-... .
---

  • Paylaş
MVC metodu ile yapilan frameworklerin javascript icin olani. Bu tur frameworklerin genel amaci projeyi hizlandirmak, kod tekrarlanmasini onlemek ve daha kisa kod yazmak, guvenligi onceden sizin endise etmenize gerek kalmadan saglamasi vb. amaclari var.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

247 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt