Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ankara Gençlik Parkı'nda neden marka kafeler, pastaneler, lokantalar, hamur işi firmaları yok?

Örneğin; Mado, Özsüt, Starbucks, Fırıncı Orhan, Karacaoğlu, Zeynel Çilli vs.Düzenle
Gençlik Parkı ne yazık ki Ankara'nın varoş tabir edebileceğimiz Ulus semtindedir. Parkı ziyaret eden halkın çoğu da varoşlardandır. Varoşlardan bir insan da karton kutuda bir kahveye 15 TL gibi ücretler ödemek istemez de ödeyemez de. Parkta markasından dolayı nispeten pahalı dükkanlar açmak çok büyük ihtimalle hezimetle sonuçlanır. Onların yerine içine peynir konulmayan tostları, karbonatlı çayları ucuza satan işletmeler oldukça da karlı çıkacaklardır.
  • Paylaş
2

Gökhan Biçer, 23 Nisan günü oradaydım. Bir bardağı galiba 2 TL'ye çay içtim, aslında içemedim yarım bıraktım. Çayın bu garip tadı ne diyordum. Hocam sen karbonat yazınca jeton düştü.

Ankara Büyükşehir Belediyesi varoş diye tabir edilebilecek birçok semte geniş alanlı, halkın faydalanabileceği şekilde (büfesinden, mangal yakma alanına kadar) parklar yapıyor, hem de yeşillikler içinde, güzel manzarası olan parklar.

Gençlik Parkı, Ankara'nın konum ve planlama olarak en güzel parkı. Birçok büyükşehirde olduğu gibi Türkiye'nin Ankara'sında da insanların yoğun çalışmalar arasında nefes alabilecekleri, beton binalarından kaçıp dinlenebilecekleri bir park yapılmış.
Bence buraya soruda belirttiğim firmaların gelmeleri teşvik edilmeli.
Parkın etrafında bir sürü kamu kuruluşu ve bazı özel sektör kuruluşları var (TİKA, İller Bankası, Opera, Devlet Tiyatroları, PTT Genel Müdürlüğü, Türk Telekom, Ulus EML, Ziraat Bankası, Merkez Bankası, Müzeler ve Kültür Varlıkları Genel Md.lüğü, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, TCDD Ankara Gar Md.lüğü, Ulaştırma Bakanlığı, Resim ve Heykel Müzesi, Vakıf Eserleri Müzesi, Birinci ve İkinci TBMM vs.) Buranın çalışanları haftanın beş günü bu parkın etrafındalar.

Hem buralarda çalışanlar, hem bu kurumlara misafir gelenler, hem Ulus'a işi düşenler açılacak marka yerlerden istifade edebilirler.

Halkın gelir düzeyi düşük olan kesmi zaten gelir düzeyi yüksek kesmi gibi karbonatlı çaya para vermek istemiyor. Varoşlardan gelen kesmin, burada çay içtiğini, mısır yediğini, tost ya da gözleme yediğini pek görmedim. Sebebi ise, hem bu ürünler de karbonatlı çay gibi para vermeye değmez hem de bu vatandaşların kendi semtlerinde satılan muadillerinden pahalı. Türkiye'de bir kesim vatandaş fakir ama damak zevklerinden de taviz vermek istemiyorlar.

Adil bir kıyaslama için standart bir ürün ele alalım. Pet şişe su, 0,5 litrelik. Bu su, gelir düzeyi düşük semtlerde 25 kuruştan satılıyor. Yoğun olarak ise 50 kuruştan. Ama Gençlik Parkı'nda bu su, geçen sene 75 kuruştan satılıyordu ki, bu seneki fiyatını bilmiyorum.

Fiyatların görece pahalı olmasının sebebi, bu yerlere ödenen kiralar.
Kiralar yüksek olduğu için esnaf fiyatları yüksek tutmaya çalışıyor ama bu sefer müşteri az geliyor. Az gelen müşteriden hedeflenen aylık ya da yıllık parayı kazanabilmek için bu sefer kaliteyi düşürüyor yani maliyetleri.

Sonuçta bir paradoks doğuyor.

Şaman, Hocam haklı olabilirsiniz, parkta sosyolojik bir araştırma yaparak hangi sosyoekonomik gruplara ait olduğu tespit edilirse tabii ki o firmalar da dükkan açıp açmayacaklarına karar verebilirler ama sanırım bu büyük firmalar bu durumu ve oradaki müşteri potansiyelini irdelemişlerdir.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

367 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları