Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ankara'daki dükkanların çoğunun isminin 'aspava' olmasının nedeni nedir?

Allah Sağlık Para Afiyet Versin Amin açılımında olduğunu biliyorum. 
  • Paylaş
17

Şaman, Bunu çocukluğumdan beri düşünürdüm, bugüne kısmetmiş. Teşekkürler.

Gökhan Biçer, Google'a neden bakmadın?

Şaman, Di mi, yıllardır da düşünmemişim demek...

Gökhan Biçer, Yok hocam, ben takıldım. Google'a bakmak , bir, hazırcılık, ikincisi öyle her şey için Google'a bakmaya kalksak uyku uyuyacak vakit bulamayız.

Gökhan Biçer, (Bu arada; inploid için 'bolg ortamı', 'sosyal paylaşım ortamı', 'öğrenme ortamı' gibi yorumlar yapıyorlar. Bence bunlara 'sohbet ortamı'nı ekleseler yanılmazlar galiba.

Şaman, Hocam o kadar ciddiye alma, gülücük koymayınca ciddi sanılıyor, aslında yazarken sırıtıyordum. :)

Gökhan Biçer, Hocam, müsaadenle şöyle bir soru sorabilir miyim bir gün burada: 'sizce nasıl olmuş da Şaman bu kadar bilgiyi kafasına sığdırmış?'

Şaman, Sohbet mümkün zaten hatta konferans olarak bile. Blog ortamı henüz değil. Güzel yorumlar olabilir ama blog yazımın altında pis pis yorumlar hiç hoşuma gitmez. Gerçi öyle bir durumda sağolsun Köse kardeşler müdahale ediyorlar ama blog ortamı için kişinin blog sayfası üzerinde tüm kontrole sahip olması gerekir.

Şaman, Aman diyorum hocam sakın öyle bir soru sorma derim. Zaten bir sürü bilgiyi ben de derliyorum ve yazıyorum.

Şaman, Zaten yazarsan da iade i sualle dönerim :)

Gökhan Biçer, Ne bileyim, puanların çoğunu yanıtlardan toplamışsın, öyle değil mi?

Şaman, Öyle ama çok bir şey bilmekle de çok alakalı değil sanırım. Vakit harcıyorum, bir de fena yazmıyorum. Türkçem iyi :) Beğenmeyenim de az değil ama bir beğeni beş beğenmedim gücünde :D)

Gökhan Biçer, İşyerinden de yazabiliyor musun hocam, yani iş temposunun yoğunluğu nasıl?

Şaman, Hocam sohbet etmek istiyorsanız takipleşelim, özel sohbet edelim, Nazende'nin güzel yanıtını daha fazla heder etmeyelim.

Gökhan Biçer, Tamam hocam, haklısın. Ben de ayrılıyordum zaten. Takibe alıyorum. Teşekkürler.

Nazende , Sohbete gelmistim ama millet dagilmis:)

En ünlüsü Esat'tan Seyranbağlarına inen yokuşun sonunda bulunan Hassas Bölge Şube Müdürlüğü ve İtfaiyenin hemen arkasındaki Aspava'dır. Hatta Behzat Ç. Ve adamları orada bol bol dürüm ve lahmacun yerlerdi. Ankara'dayken ev oradaydı ve dışarda yiyeceğim zaman oradan başka yerde yemezdim. Hatta duvarında fi tarihinin Hürriyet Kelebek ekindeki "Türkiye'deki En İyi Dürüm Yapan 10 Yer" başlığında da kendine yer edinmiştir. Gerçekten de dürümü çok iyidir ama kendi adıma lahmacunu üzerine Ankra'da başka yer tanımam. Ayrıca oradaki bir cacıkı da hiçbir yerde içmedim sonradan, her seferinde 3 kase içmeden kalkmazdım :) . İkram zaten malum, yemekten önce doyuyorsunuz... .
  • Paylaş
Aspava Ankara'ya has bir yemek çeşidi değil mi?
  • Paylaş
11

Hakan, değil, dönerci ve kahmacun dükkan ismi :) tüm ankarada 8-10 tane aspava vardır hepsinde de başka yerde şubemiz yoktur yazar .. sanki ne satıyorlarsa bana alt tarafı döner lahmancun :)

Gökhan Biçer, Hayır değil, açılımını Nazende belirtmiş.

Şaman, Yine de döner, lahmacun satmıyorlar mı? :)

Gökhan Biçer, Başka şehirlerde başka tip dükkânlara da böyle bir ad verilebiliyor. Ha, zaman içerisinde bir anlam daralmasına ya da ad aktarmasına uğramış, belli bir tür şeyin (döner, lahmacun satan dükkânların) adı haline gelmeye başlamış olabilir ama bildiğim kadarıyla Ankara'da ASPAVA diye bir yemek çeşidi ya da böyle bir dükkân sınıfı yok.

Şaman, Hocam ben de yemek çeşidi olmadığını biliyorum da, genellikle kebapçı oluyorlar bence de. Ben Angaralıyım zaten, henüz bir yerde aspava tavaya rastlamadım :)

Gökhan Biçer, Hocam, en basitinden Sultanahmet (Halk) Köftecisi'nde tutun da, Camuzoğlu baklavalarına kadar isimlerin birebir alınabildiği, taklit edilebildiği bir ülkede neden kurumsal olmayan bir ASPAVA ismi alıntılanmasın ki?

Şaman, Evet aslında Ankara'da aspava diye bir kebap çeşidi uydurulmalı. :)

Hakan, İşiniz gücünüz yok bu mudur konu :-):-) çok yaşayın e mi . Hepinize aspava

Şaman, Yok ki yazıyoz üstat :) cümlemize aspava müsaade varsa :)

Hakan, Walla bende de bi iki saat boşluk oldu bulaşayım dedim :-)

Şaman, Yeter ki bulaşan sen ol üstadım :)

Aspava yı kim bulduysa cidden 8-10 tane var. Özçelik, Yıldız, Meşhur, Yıldırım diye sıralanır. Birde ne hikmetse hepsinde ikramı boldur: salata, cacık, dondurmalı irmik helvası, kaşarlı mantar, patates kızartması ve çay. Eğer bir aspava da yemek yemek isterseniz tavsiyem Yıldız Aspavadır. Hem garsonlarıyla hem lezzetiyle.
  • Paylaş
ASPAVA, Nazende'nin belirttiği gibi bir tür duanın ya da temenninin açılımı (Böyle bir talebin dinen dua olup olmadığını bilemediğim için temenni kavramını da kullanayım dedim)

İlk ASPAVA levhasını Antalya'da Anafartalar (Güllük) Caddesi'nde bir manavda görmüştüm çocukluğumda ve babam, burada Nazende'nin belirttiği açılımı açıklamıştı bana.

Bundan kısa bir süre sonra babam beni Ankara'ya götürdüğünde (yıl 1988'di yanılmıyorsam) Ulus'ta Anafartalar Caddesi'nde şimdiki Kiler binasının arkalarına doğru bir yerlere yemek yemeye götürmüştü. Yanılmıyorsam, caddeyi tırmandığınızda ilk dörtyoldan sola (eskiden Gima'nın olduğu - hâlâ orada mı Gima bilemiyorum- köşeden) ve yine sola dönerek bir binanın bodrum katındaki pideciye ulaşılıyordu.
Bu pidecinin adı 'ASPAVA ŞÖHRETLER' idi. Lokantanın sahibi millî güreşçi, olimpiyat şampiyonu Mahmut Atalay idi. Galiba bu lokanta artık yoktur.

Her neyse, geçenlerde arkadaşlarla bir dönercide nefsimizi köreltirken, ben bu lokantadan bahsettim. Çocukluğu Ankara'da geçmiş olan bir arkadaşımız, o lokanta için 'gerçek ASPAVA' sözünü kullandı.
  • Paylaş
3

Nazende , Gima kapanali yillar oldu.

Gökhan Biçer, Ben oraya gittiğimde 'Gima'nın eski levhası, eski yazı karakteri vardı. Hani şu zigzaglı gibi yazı karakteriyle 'Gima' yazan.

Nazende , Doğrudur. Kapanalı o kadar çok oldu ki yazısını bile hatırlayamıyorum. İkinci Gimada Kızılaydaydı.

Ankara'da ünlü bir et lokantası . İsim hakkını satıyo hatta Esat'ta üç tane yan yana farklı kişilere ait bu isimde restorant var
  • Paylaş
Güzel bilgilendirici.. .
  • Paylaş
1

Uğur1907, Aspava'nın açılımı, "Allah Sağlık Para Afiyet Versin Amin" şeklindedir. Bu isim ilk olarak 1974 yılında Ankara Ulus'taki bir kebapçı tarafından bulunmuştur. Ününün yayılmasında Ankara Esat caddesinde bulunan Yıldız Aspava'nın önemi çok büyüktür. Zamanla bu kepaçının ünü baya yayılmış ve Ankara'da bir çok farklı mekan "Aspava" ismini almış. Ankara'daki Aspava'ların �'lık kısmı Kırıkkale'nin Sarıkaya Köyü sakinleri tarafından açılmıştır. Aspava'cıların hemen hemen hepsi akrabadır. Hatta bu köyden olmayanların Aspava açması çok zor, açsa bile devam ettirmesi pek mümkün görünmüyor. Mekanın en büyük özelliği dürümü ve servis kalitesidir. Garsonlar inanılmaz ilgilidir hatta bazen bu ilgi bunaltada biliyor. İlk Aspava'yı kuran şahıs bu mesleği bırakmıştır. Bu yüzden sürekli en meşhur hangisi tartışmaları baş gösterir.

İstanbul Beşiktaş'ta Aspava Kebapçısı var. Dikilitaş Mahallesi'nde büyük ve eski bir yer.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1232 Görüntülenme16 Takipçi8 Yanıt