Bilmek istediğin her şeye ulaş

Anksiyete ne demekir?

Sosyal anksiyete bozukluğu,kronik anksiyete gibi kullanımlardan ziyade anksiyete kelime anlamı olarak ne demektir?Düzenle
Kişinin sebebini bilmediği iç sıkıntısı, bunalma diyebiliriz.

Anksiyete, en az 6 ay süreyle hemen her gün ortaya çıkar, bir çok olay ya da etkinlik hakkında aşırı kaygı, endişe, evham ya da huzursuzca beklentiyen sebep olur. Kişi gerilimini ve kaygısını kontrol edemez. Huzursuzluk hisseder, kolay yorulur, düşüncelerini yoğunlaştırmada güçlük çeker, kaslarda gerginlik hissi ve uyku bozukluğu yaşar. Daha doğrusu bunlardan en az 3 ünü yaşaması yeterlidir anksiyeteden bahsedebilmek için.

Ayrıca, kas gerginliğine bağlı olarak titreme, seğirme kendini sarsak hissetme, kaslarda ağrı da olabilir. Bu vücutsal şikayetler kişiden kişiye değişir.

Basitçe örneklendirirsem, bu hastalığa sahip birisi, en ufak baş ağrısında 'beynimde tümör var' düşüncesine kapılır.
  • Paylaş
Tedavisi hakkında da ben bir kaç şey söyleyeyim. Psikolojik bir sıkıntı olduğu için genel olarak insanı rahatlatan her şeyi tedavi kapsamına sokabiliriz. Derin nefes almak, masaj, aromaterapi, ikna ve telkin yöntemi kısa vadede doktor kontrolünde 1 yıllık ilaç tedavisi de uzun vadede fayda görülecek tedavi yöntemleridir..
  • Paylaş
Tedirginlik,endişe gibi anlamlar taşımaktadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

474 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları