Bilmek istediğin her şeye ulaş

Anladığımız için mi inanırız yoksa inandığımız için mi anlarız?

İspatlayamadığımız için inanırız.
  • Paylaş
Bu soruyu okuyunca Necip Fazıl'ın bir sözü aklıma geldi: "Ağlayabilseydiniz anlayabilirdiniz." Soruyla pek ilgisi gözükmese de cevaba ulaşmada küçük bir yardımı olacaktır.
  • Paylaş
1- İnanmanın ön koşulu anlayamamaktır. Bir şeyi anladığın vakit ona inanmak olmaz. Çünkü onu artık bilirsin. Basit bir örnekle (önceden hiç denemediysen) ateşin elini yakacağına inanabilirsin. Ancak bunu denediğinde elin yanacaktır. Dolayısıyla artık ateşin elinin yaktığına inanmayacak, ateşin elinin yakacağını bileceksindir.
2- İnandığı için anlamak tabiri ise çok büyük bir yanılgıdır. Şayet doğru bir önerme olursa gelmiş geçmiş bütün inançları (dünyanın düz olduğuna inanma gibi) haklı çıkarır ki bu imkansızdır.
Dolayısıyla sorunuz hatalı bir sorudur. Soru: Bildiğimiz için mi inanırız yoksa inandığımız için mi biliriz? şeklinde sorulmalı.
  • Paylaş
Anladığımız için inanmamızla, inandığımız için anlamamızın din bağlamında çok da önemi yok. Sonuçta bilmiyoruz ve bilmediğimiz için inanıyoruz. Olay bundan sonra başlıyor. İster anla, ister anlama...
  • Paylaş
Eğer inançtan kastınız "Din" ise önce şu sorulara yanıt vermek gerek.

* İnanıyor muyuz ?
* Anlıyor muyuz ?

İnanmak önce "varlık" kavramına nasıl yaklaştığımız ile ilgili bir konu. Varlığın kaynağının bir yaratıcı olduğuna inanıyor isek ilk soru tamamdır.

Anlamak meselesi de varlık (fiziki evren)'ı meydana getiren olayların çözümlenmesi ve bu çözümlemenin yaratıcının varlığını dışlayamayacağının idrak edilmesidir.

Bize göre yaşadığımız fiziki evren gerçektir, aklımızla idrak ettiğimiz fiziki kanunlar gerçektir. Bu kanunları koyan ve işleten bir varlık vardır.

Bence inanmanın mutlak sonucu anlamak değildir. Anlamanın da mutlak sonucu inanmak değildir. Bakın, evrim teorisini ortaya koyanlardan bazıları birçok şeyi anlamış olmalarına ramen inanmamaktadır. Bazı inananlar ise tümden insan beyninin ve araştırmalarının sonucu ortaya koyduğu gerçekleri reddediyorlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1875 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları