Bilmek istediğin her şeye ulaş

Anlama ve algılama güçlüğünün nedenleri nelerdir? Nasıl başa çıkılabilir?

epilepsi ve antiepileptik ilaclarla bir etkisi olabilir mi?Düzenle
Dikkat eksikliği= Concerta. Ama oda uyarıcı erken yaşta uyusturuyor bünyeyi sen olmuyosun kullandıgında duruma kendın psikolojik müdahale etmelisin sanırım herkezden daha fazla kafa yorarak
  • Paylaş
Antiepileptik ilaçlar hem epilepsi rahatsızlığında hemde duygu durumu rahatsızlıklarında(iki uçlu duygu durumu bozukluğu halk arasında bilineni manik depresif, unipolar depresyon(majör depresif bozukluk- uzun dönem depresif belirtilerin görülmesinde ) kullanılmaktadır. Bu ilaçlar yan etki olarak söylenenleri algılama ve anlama da bazı eksikliklere sabep olabilir tabi ki. Ayrıca geç fark edilen otizim, zihinsel yetersizliklikler, demans, alzeheimier gibi rahatsızlıklarda anlama ve algılama güçlüğü yaratabilir. Yada bunların hiç biri olmayabilir. Kişi, sadece dikkat eksikliğinden ve odaklanamama problemi yaşadığı içinde söylenenleri anlamadığını ve ya algılayamadığını da fark edebilir.
Bu yaşanılan algılayamama probleminin öncelikli neye bağlı olduğu hem nörolojik hem de psikolojik olarak değerlendirilmelidir. Buna göre gerekli ilaç ve psikolojik destek sağlanabilinir.
  • Paylaş