Bilmek istediğin her şeye ulaş

Anne adayında süt yapımı nasıl başlar?

Memede süt yapımı, hipofiz bezinin ön lobundan salgılanan prolaktin hormonu ile sağlanır. Gebeliğin sonlanmasıyla birlikte vücutta gebelik hormonları azalır ve prolaktin salgılayan bezler uyarılır. Prolaktin salgısı doğumdan sonra bazı annelerde hemen bazılarında ilk 4 gün içinde artmaya başlar.

Kan damarları memede süt yapımı için gereken maddeleri süt hücrelerine taşır. Prolaktin etkisiyle memeler sütle dolar. Kan damarları süt yapımı için gereken maddeleri taşımaya devam eder, sütle dolan memeler sıcak ve sert olur. Süt akmaya başladıkça gerginlik azalır ve anne rahatlar.

Süt yapılır yapılmaz memeden dışarı akmaz. Sırayla şunlar gerçekleşir;

  1. Bebeğin memeye dokunması ve emmesi gereklidir.
  2. Bebek emerken meme başındaki sinirlerden çıkan uyarılar ile arka hipofizden oksitosin hormonu salgılanır.
  3. Oksitosin süt odacıklarının etrafındaki küçük kasları etkiler. Bu etkiyle kaslar kasılır ve süt, süt odacıklarından meme başındaki kanallara taşınır.
  4. Bebeğin emmeye başlamasıyla birlikte meme ucunda bulunan 10-15 delikten süt dışarıya akar.

Bebek emmeye başladığında, önce meme başının hemen arkasında bulunan süt havuzundaki birikmiş sütü alır. Bu süt hemen tükenir. Süt akımının devamı için oksitosin salgılanmasının uyarılması gereklidir.
Daha çok emzirmek daha çok uyarı oluşturur ve daha çok süt salgılanmasını sağlar. Bebek ne kadar çok emerse o kadar süt üretilir.

Süt üretimi; laktasyonun ilk 6 ayında ortalama; 800-1000 ml'dır. İkinci altı ayda 500-600 ml olur. (Laktasyon döneminde günlük alınan enerjinin 1800 kalori altında olmaması gerekliymiş.) Anne adayının emzirme döneminde ayda 1-2 kilo vermesi doğaldır.

Anne Sütü
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

326 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt