Bilmek istediğin her şeye ulaş

Anne Baba olmaya hazır ve uygun olduğumuzu nasıl anlarız?

Öncelikle yaşam tarzımızı değerlendirmemiz gerekmektedir.

1. Zaman: Bebek ve çocuk bakımı için çok geniş bir zamana ihtiyaç vardır. Yoğun yaşamınızda bebek büyütmek için vaktiniz olup olmadığını iyi değerlendirmelisiniz.

2. Masraflar : Çocuğunuzun masrafları uğruna bazı alışkanlıklarınızdan ve lükslerinizden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü dünyaya gelmeden bile masraflı olan hamilelik sürecinin sonrasında bir de maması bezi kıyafeti derken toplam gelirinizin ortala %15 i ile %25 ini çocuk masraflarına ayırmak zorunda kalabilirsiniz.

3. İlişkiler : Çocuk sahibi olunca eşinizle ilişkiniz değişmeyebilir ama aile ilişkileriniz ve arkadaş çevreniz değişebilir. Çocuğu olan ailelerle görüşmeyi daha çok tercih edebilirsiniz.

4. Sigara : Sigara içiyorsanız hamile kalma, hamilelik ve süt verme süresi boyunca sigarayı bırakmalısınız.

5. Alkol : Alkol hamile kalma sürecinde sperm ve yumurtaya zarar verir. Hamilelik esnasında alkol alırsanız da bebeğin beyin ve sinir sistemi hasar görebilir.

6. Beslenme ve Egzersiz : Bol meyve ve sebze tüketmeye hazır mısınız, zararlı yiyeceklerden ve asitli içeceklerden uzak durabilecek misiniz iyice değerlendirin. Ne kadar egzersiz yaparsanız hamileliğiniz ve doğumunuz o kadar rahat geçer.

7. Yaş: Yaş aslında yukarıda saydığımız bazı şeylerden çok daha önemli bir faktör. Malesef son zamanlarda evlilik yaşı ilerlediğinden gebe kalma yaşı da 30-40 arasında. Risk 20 li yaşlardaki ile aynı olsada biraz daha uzun zaman alabilir hamile kalmanız ve bu süreçte sabırlı olmalısınız.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

777 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt