Bilmek istediğin her şeye ulaş

Anne sütü saklanabilir mi?

Evet tabi ki saklanabilir. Bazı koşullara dikkat edildiği sürece bir sorun olmaz. Çalışan anneler ya da yoğun bakımda kalan bebeklere genelde emzirme işlemi yapılamadığından anne sütü bir süre muhafaza edilir. Daha sonra içirilir.

Sütüm yok diyen anneler genelde sütünü sağmayı bilmedikleri için bebeklerine süt saklayamıyorlar. Elin 'C' harfinde tutulup baş parmak üst tarafta kalan parmaklar alt tarafla olacak şekilde sıkıp bırakın. Göğüsleriniz şiştikçe sütünüzü boşaltın bekletmeyin. Sütünüzü sağdıkça daha çok süt gelecektir. Böylece bebeğinizin 6 aylık anne sütü doyumunu sağlayacaksınız.
Anne Sütü

Süt, sert plastik şişelerde veya plastik süt toplama poşetlerinde ağzı kapalı olarak saklanmalıdır. Sağdığınız yeni sütü dolapta ya da dışarıda sakladığınız sütün üzerine kesinlikle koymayın.

Anne Sütü

Dondurulduktan sonra eritilen süt , oda ısısında 1 saat, buzdolabında en fazla 24 saat saklanabilir. Ama donmuş sütü oda sıcaklığında bekleterek eritmeyin. Buzdolabında yavaş olarak eritin. Sütü ısıtırken de akan ılık su altında veya bir biberon ısıtıcısında ısıtılabilirsiniz.

Süt, buzdolabında (+ 1 ile +4 °C arasında) saklanabilir. Sütü buzdolabının kapağına koymayın. İkinci kullanımdan sonra kalan sütü atın.
  • Paylaş