Bilmek istediğin her şeye ulaş

Anne ya da baba ile bağ (göbek bağı bağımlılık) koparma kaç yaşında tamamlanmalı? Bunun için aile mi, birey mi hareket etmeli? Bu tür çalışmalar kimler tarafından yapılmalı?

Olabildiğince kısa sürede tamamlanmalı, hatta mümkünse bağımlılık hiç gelişmemeli : ) Anne baba çocuğun ihtiyaçlarını 'yeterince' karşılamalı, daha fazlasını yapmamalı. Basit bir örnekle, çocuk kaşığı ağzına götürecek motor becerileri kazandığı andan itibaren anne baba tarafından beslenmemelidir. Örnekler çoğaltılabilir. Sevgi ve şefkat konusunda asla sınırlama getirilmemelidir elbette ama sevgi adı altında çocuğun gerekli gereksiz tüm ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayıp, çocuğu kendine bağımlı kılan ebeveynler, son derece iyi niyetle ve farkında olmadan çocuğa büyük kötülük yapmış olurlar.

Çocuk adına her şeyi düşünmek, onu koruyup kollamak, hayatın tehlikelerine hazırlamamak da çocuğu anne babaya bağımlı kılabilir. Çünkü anne baba gibi onu koruyan, kollayan kişilerin olmadığı ortamlarda kendilerini güvensiz hissedebilirler. Dolayısıyla anne babalarının bulunmadığı ortamlar onlar için tehlikeli olabilir. Bu sebeple çocuğu tercihlerinde özgür bırakmak; onun adına düşünmeden, önlemler almadan kendi yolunu bulmasına izin vermek gerekiyor. Tabi ki belli konularda (onu tehlikeye atacak durumlarda vb.) önlem alınmalı ancak onun dışındaki durumlarda çocuk kendi hareket etmeli, hayattaki küçük riskleri kendi deneyimlemeli, tercihler yapıp sonucunu yaşamalı, kısaca yaşamı deneyimleyerek öğrenmelidir.

Sorunun ikinci kısmına gelince, bu konuda çocuk zaten bilinçsizce harekete geçer aslında. İki yaş civarında çocuk artık yürümeye, hareketlenmeye ve dünyayı keşfetmeye başlar. Bu süreçte doğal olarak anneden uzaklaşır, çünkü ona olan bağımlılığı azalır ve dış dünyaya ilgisi artar. Anne bu dönemde çocuğun kendisinden ayrışarak dış dünyayı deneyimlemesine müsade ederse, bu ayrışma süreci de sağlıklı atlatılabilir. Ancak bu süreç, yani bebeklerinin kendilerinden ayrışması anne babalar için de zorlu bir süreç. ''Çocuğum bana çok bağımlı'' diyen annelerin çoğu, detaylı konuşulduğunda aslında çocuğa bağımlı olanın kendileri olduğu itirafında bulunuyorlar. Hatta çocuğun kendileriyle yatmasından muzdarip olan anne babalar bile biraz irdelendiğinde ''aslında ona sarılıp uyumak benim de çok hoşuma gidiyor'' diyebiliyorlar. Bu nedenle bu ayrışma sürecini anne baba önce kendi içlerinde kabullenmeli ve sindirmeli; bunun çocuğun menfaatine olduğunu bilerek davranmaları süreci hızlandırabilir.
  • Paylaş
Anne, baba ile bağını koparma derken, ekonomik bağı kast ettiğinizi düşünüyorum. Bu anlamda ülkemizde 25 - 30 lu yaşlara kadar çıktığını söyleyebiliriz. Aileler az çocuk yaptıkça bu süre uzuyor. Çünkü gelir yeterli oluyor bir süre. Kadınlarda bu yaş daha da yüksektir diye düşünüyorum.
  • Paylaş
1

Seda Atadan, hayır duygusal bağımlılık onaylanma duygusu onlara tabi olma

Biz Türkler olarak bu bağı koparmamız genel olarak imkansız. Anne ve baba her yaşta duygusal olarak bize bir bağ oluşturuyor. Bunun belli bir sınırı, yaşı ya da zamanı yok. Yetiştirilme tarzıyla ilgili tamamen, ufak yaşlardan itibaren özgür ve dilediğini seçme hakkı verilen bir toplum değiliz. Her yaşta korunma ve kısıtlanmaya maruz kalan bir toplumuz. Bunun tam tersi olsaydı zaten ne bu soru sorulmuş olurdu ne de cevaplar... : )
  • Paylaş
Bence koparmamalı duyguyu. Hem koparsada diyelim bıraktılar anne bu bağı koparır mı baba dışa vurmadan hiç kahrolmayacak mı?
Siz anneniden bağlarınızı koparmışsiniz bir gün onu hasta bulunca biryerde içiniz cız etmez mi yoksa zaten bağları kopardık deyip yüz üstümü bırakacan.

Anne baba çocuğunu asla bırakmamalı bir zorunluluk olmasa. Yoksa çocuk 18 yaşına ulaştığında ailesini bırakmalı mı diyorsunuz. Öyle şimdi çok kişi var her pisliğe bulaşan .

Yoksa Aile kavramı mı kaldırılmalı hiç sönmeyen Aile kavramını.

Anne Baba çocuğundan sorumlu olmalı. Bütün ihtiyaçlarını karşılama zorundadırlar. Belli bir yaşa kadar AMA MANEVI BAĞLARINI ASLA KESMEMELERI GEREKİR
Aynı şekilde çocuk içinde geçerli.

Manevi değerler asla sönmemeli, duygular bağı kesilmemeli.
saygılar.
  • Paylaş