Bilmek istediğin her şeye ulaş

Antivirüs programlarının yararları nelerdir?

Anti virüs Programları ne işimize yararDüzenle
Antivirüs programları arabadaki emniyet kemeri gibidir. Eğer arabayı alkollü, uykusuz, hızlı ve kurallara uymadan kullanmaya devam ederseniz kaza geçirme ve ölme/yaralanma ihtimaliniz vardır.
O nedenle Antivirüs programları da genel olarak internetten veya herhangi bir aygıttan sisteminize bulaşmaya çalışan zararlı yazılımlar için genel bir koruma sağlamaktadır. Fakat %100 güvenlik olmadığı gibi en iyi korunma yöntemlerinden biri antivirüs ile birlikte bilinçli bilgisayar kullanımıdır.
  • Paylaş
Antivirüs programları, çeşitli amaçlara yönelik olarak üretilmiş olan virüs, casus ve diğer yazılım ürünlerinin sisteminize yerleşerek olumsuz etkilerini göstermesine engel olmaya çalışan ve bir dizi güvenliğe dair algoritmik disiplini içinde barındıran özel sınıflı yazılımlardır.

Diğer bir ifade ile; antivirüs narkotik polis teşkilatı gibi çalışır: Suç odaklarının mantığıyla olaya yaklaşır, oyunu kurallarına göre oynar. Bu nedenle, antivirüsler de birer virüstür, desek yanlış olmaz. Çünkü bilgisayarımıza yerleşik (resident) bir yapıda, arka planda hizmet yürütürler. Tıpkı savaştığı, yeraltı dünyasının haylaz zararlıları gibi. Yalnız tek ve önemli farkı, iyi taraftan olmalarıdır.
Hemen her virüsün imza denilen bir karakteristik kodu bulunur. Bu yazılımlar genellikle hafızada veya disk üzerindeki dosya kayıtlarında bu imzaların varlığını sınarlar. Güvenlik duvarlarından farklı olarak sisteminizin sınırlarından içeri girmiş ve enfekte bir durum oluşturmuş yapılarla ilgilenirler.
Hergün çok sayıda yeni virütik yapı, avlarını aramak üzere iletişim ortamlarını kullanarak cihazlar arasında dolaşıma çıkar. Bir zararlı yazlımın, geçmişe göre yayılım hızı, internet kullanımının yaygınlaşması göz önüne alındığında, muhteşemdir. Bu denli hızlı gelişim gösteren ve çeşitliliğini artıran virüsler karşısında antivirüs üreticilerinin oluşturdukları, dünyanın çeşitli bölgelerindeki laboratuvarlardaki güvenlik araştırmacıları, dolaşıma yeni giren zararlıların imzalarını tespit ederek panzehirlerini üretmek için bitmek tükenmek bilmeyen bir çalışmanın içindedirler. Geliştirilen yeni panzehirler de periyodik olarak yapılan güncellemeler eşliğinde, dünya genelindeki tüm antivirüs kullanıcılarının yazılımlarına iletilir.

Bu tür yazılımların süreli kullanıma tabi olmasının arkasındaki neden de budur: Bir antivirüs yazılımı genellikle yıllık lisanslarla kullanılır. Satınalırken ödediğiniz ücret aslında yazılımın kendisine değil, bir yıl boyunca araştırmacılarının üreteceği panzehirleri güncelleme hakkına ödenen bir bedeldir.

Antivirüs'lere dair çeşitli iddialar hep olagelmiştir. Bunlardan en eskilerinden biri de, bir pazar oluşturmak için antivirüs üreticilerinin virüs üretenleri desteklediği ya da bizzat kendilerinin ürettiği gibi iddialardır. Özellikle günümüzde gelinen nokta için bunun çok isabetli olmadığını düşünmekteyim.

Bir diğer iddia, antivirüsün de bir virüs olduğu ve en iyi korunmanın hiç antivirüs kullanmamak olduğudur. Bunu savunanların sayısı hiç de azımsanacak ölçüde değildir, aslında ve hiçbir koruma tedbiri olmaksızın bilgisayarlarını kullanırlar. Bugünün dünyasında bu, şeffaf çanta ve giysilerle, içindeki ve ceplerindeki bütün paralarınızı gösterir halde, kapkaççıların kol gezdiği bir yolda yürümek kadar bıçak sırtında bir cürret göstergesidir. İşiniz Allah'a ve karşı taraftakilerin insafına kalmıştır biraz.

Bir diğer hurafe; antivirüs yüklü olan bir bilgisayarın sırtının yere gelmeyeceği, virüs bulaşmayacağı inancıdır ve tümüyle yanlıştır. Büyün güvenlik ve koruyucu tedbirlerin açık ve zaaf yüklü bir yönü vardır. Genellikle kullanıcıya güven duyarlar örneğin, onun nedensiz bir şey yapmayacağını düşünürler. Bir bankanın müdürü olduğunuzu düşünün: Kapıdaki güvenlik personeli hergün sizi detaylı denetime tabi tutarak mı binaya alır yoksa artık tanıdığından ve güvendiğinden selam vermekle mi yetinir? Oysa çantanızda bir hırsızın olmadığını kim garanti edebilir. Tabiki sizin haberiniz yokken!

Kısaca kullanıcısının ne yaptığını bilen birisi olduğu varsayımı ile hareket edebilir, bu tür koruma sistemleri. Bu nedenle gereksiz uyarıları kapatacağım diye antivirüsünüzün paronaya varan şüpheciliğini çok da engellememelisiniz. O da şüphesiz görevini yapıyor, kapıdaki güvenlik gibi.

Antivirüs gereklidir ve mümkünse ücretsiz deneme sürümü olmasın. Adı üzerinde, kısıtlı özellikleri olan bir deneme versiyonunu yükleyip güvende olduğunuzu düşünmek, büyük yanılgı olur.

İyilerle kötülerin savaşı dünya tarihi kadar eskidir. Bilgisayarın ve türevleri olan tablet, telefon gibi unsurların hayatımızın tam merkezine girmeleriyle bu savaşın da mecrası dijital ortamlara kaymış durumda. Artık banka soyanların sayısı çok az, kredi kartı bilgilerinizden dokümanlarınıza kadar ne varsa peşinde olan sanal hırsızların sayısı yanında. Böyle bir ortamda korunmanız gerek, iyi ve güvenilir bir güvenlik yardımcısı kullanarak. Şüphesiz onu güncel tutmak ve iyi yönetmek kaydı ile.
  • Paylaş
1

Onur Özbey, Fakat ne yazık ki Anti-Virüs programlarının hiçbiri tam koruma sağlayamıyor. Google'ın kullandığı Anti-Virüs programları bile tam koruma sağlayamıyor ve hiçbir Anti-Virüs programı virüsleri anında bulamıyor.

Yeni virüslerin üretilmesi için teşvik edici bir unsurdurlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

626 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt