Bilmek istediğin her şeye ulaş

Antibiyotik ömrü kısaltır mı?

Antibiyotiklerin amacı vücuda alındığında hedef mikrobu bulup onu yok etmektir. Ancak bunu yaparken vücuttaki yararlı bakterilere ve vücuda zarar vermemeli hedefini şaşmamalıdır. Bir çok üretici firmanın ürettiği ilaçlar bu koşulları sağlayamadığı için ortadan kaldırıldı.

Antibiyotik kullanımının en büyük zararı bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Özellikle çocukluk döneminde her hastalıkta antibiyotik kullanımı ileride buna bağımlı hastalıklar geçirmenize neden olur. Yani bir kısır döngü gibi düşünebilirsiniz. Vücudunuz hastalandığınızda bununla baş edebilecek bir bağışıklığa sahip değilse antibiyotik alırsınız, her aldığınızda bir daha ki hastalık için ona daha çok ihtiyaç duyarsınız. Ayrıca kötü bir durumu daha var ki sürekli kullandığınız antibiyotiğe karşı vücut direnç oluşturur bu nedenle sürekli kullanan insanlar farklı ilaçları kullanmak durumundadır.

İlaca bağışıklık kazanan bakteriye sahip insanlar saatli bomba gibidirler. Değişime uğrayan bakteriler görevlerini tam yerine getirmemeye başlıyor. Vücuttaki hormonal dengesizlik ve sindirim problemleri birçok rahatsızlık baş gösteriyor. Bu durum ömrü kısaltıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

443 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt