Bilmek istediğin her şeye ulaş

Antidepresanlar psikolojik tedavide gerçekten işe yarar mıdır?

Etrafımda çok fazla kullanan var ama pek işe yarar gibi görünmemekte, depresiflikleri devam ediyor gibi.Düzenle
Depresyon, isteksizliğin, üzüntünün, günlük hayatta işlev kaybının olduğu, algının bozulduğu, odağın negatif yaşantılara kaydığı ve mutsuzlugun kalıcı ve her alanda olduğuna dair aşırı genellemelerin görüldüğü bir durum olarak tanımlanabilir. Depresyon derinleştikçe kişinin terapiye kanalize edecek enerjisi de kalmaz. Belirtilerin bu düzeyde yaşandığı depresyonlarda ilaç tedavisi kişinin duygusunu, algısını ve buna bağlı olarak da enerjisini düzenleyeceğinden terapiye uyumu artırır. Antidepresanların ve psikoterapinin etkinliğini anlamaya yönelik arastırmalar 6 aylık antidepresan tedavisinin, 6 aylık psikoterapinin ve 6 ay uygulanan kombinasyon tedavisinin aynı etkiyi yaptığını, fakat pskioterapinin ve kombinasyon tedavisinin uygulandığı hastalarda depresyonun tekrarlanma oranının oldukça düştüğünü göstermekte... Yani antidepresanlar belirtileri ortadan kaldırmakta fakat kişiyi depresyona yatkın kılan düşünce ve davranışlardaki değişimi sağlamamaktadır. Bunun için psikoterapi gereklidir.
Bunlarla birlikte belirtilmelidir ki biyolojik kökenli depresyonlarda ilaç olmazsa olmazdır. İlaç kullanma ve bırakma kararı verilirken güveneceğiniz bir psikiyatristle muhakkak iletişim halinde olmak önemlidir.
  • Paylaş
Bu konuda benzer cevaplar vermiştik, kısaca anlatalım. Depresyon dönemi vücutta özellikle mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun salgılanmasında bir bozukluk oluşur. Salgılardan serotonin kırılmaya uğrar ve mutluluk hissi için yeterli hormon üretilemeyince kişi kendini mutsuz hisseder. Antidepresan ilaçlar ise bu hormonun kırılmasını engelleyerek serotoninin gerekli olduğu düzeyde salgılanmasında sağlar ve böylece depresyonun önüne geçer. Bu, ilaçların basit çalışma mekanizmasıdır. Ayrıca hastanın fiziki ve psikolojik tetkiklerinin yapılmadan direkt tedavi ile iyileşmesi beklenmemeli.
  • Paylaş
Antidepresanların işe yaraması için düzenli ve uzun süreli kullanılmaları gereklidir. İlk 3-4 haftadan önce sonuç alm. k genellikle mümkün olmaz. Ancak maalesef pek çok kişi 1-2 günlük kullanım ardından işe yaramıyor deyip bırakmaktalar. Belki etrafınızdaki kişilerde gördüğünüz bu olabilir. Ayrıca bu ilaçların hangisinin kullanılacağı ve dozajı önemlidir ve bu konuda işin ehli bir psikiyatrist ile çalışmak şarttır. Eş-dost önerisi ile ilaç alanlar olduğunu görüyorum bu durumun yarardan çok zararı dokunur.
Devrim Güren (@devrimguren) bu gibi konularda daha detaylı bilgi verebilir, benim bilgilerim oldukça sınırlı.
  • Paylaş
Cevap verenlere teşekkür ederim ama uzman görüşü almaktansa, kullanan birinin ne düşündüğünü bilmek amacı ile sorulan bir soruydu bu.
Sorunun değiştirilmiş olmasının da, yanlış anlaşılmasında payı büyük:)
  • Paylaş
3

Sertaç Kunduz, Selamlar, sorular daha anlamlı soru şekillerine büründürülüyor moderaasyon tarafından. "var mıdır, yok mudur, o mu yoksa bu mu?" tarzındaki soruların yanıtları normal çerçevede "vardır, yoktur, odur, budur, evet, hayır" gibi benzer sorulara da yanıt arayanlara fayda sağlamayacak yanıtlara yönlendirme ihtimali olduğundan bu tarz sorular daha yanıt alınabilecek ve yorumlama yapılabilecek hale getirilmesi adına değiştirilmektedir. Sizin durumda orjinal hali "Antidepresan kullanıp, işe yaradığına inanan var mı?" sorusuna kulllanan insanlar var ya da yok diyebilir ancak bu sadece anketvari bir istatistik bilgisinden öteye gitmeyecektir. Amaç olarak istatistik toplamak isterseniz de burası şu anki yapısı ile buna henüz malesef olanak sağlamıyor. Bi bu tarz soruları direkt silmek yerine herkesin ortak faydasına olacak hale getirmeyi amaçlıyoruz. Açıkçası sorunun son haline 3 farklı uzmandan ayrıntılı olarak yanıt alınmış olmasını ben kendi açımdan çok daha faydalı buldum. Aynı soruyu arama motorlarından ararken buraya gelmiş yaklaşık 500 kişi daha olmuş ki istatistiklere baktığımda bu yanıtları oldukça uzun süre incelemişler. Bu da aslında sorunun ve yanıtlarının genel olarak çok faydalı olduğunu gösteriyor.

Soruların değiştirilmesi konusunda oldukça hassas olduğumuzu ve çok nadir durumlar hariş anlamını değiştirmeden şekillendirmeye çalıştığımızı burada belirteyim yeri gelmişken :).

Eskiz, Cevap veren uzmanların belirttiği gibi zaten öncesinde de benzer sorular sorulmuş ve yanıtları verilmiş. Soruların tekrarlanmasına gerek yok. Ve amaç ta bu değildi. Kaldı ki kullanan şahısların verebileceği cevaplara fırsat verilmeden, olası cevaplar "tahmin" edilmiş bu da sitenin "önsezisi " diyelim.Ama yine de açıklama için teşekkürler:)

Sertaç Kunduz, Ben teşekkür ederim anlayışınız için.. Sevgiler ve saygılar..

Deli büyücünün oğlu değildir ama, psikiyatr engisizyonun soyundan gelmektedir. Diye bir laf var ben cok kullandım gecmıste artık tecrube edındıgıme ınanarak kesınlıkle bir naneye yaramadıgını acıkca dıle getirebilirim
  • Paylaş
Açık konuşmak gerekirse, uykusuzluk ve bunun getirdiği birtakım sorunlar sebebiyle hayatımda ilk kez doktor tavsiyesiyle antidepresan kullanmaya başladım. Üç gün kullandım, dördüncü gün şu videonun sonundaki(18'inci dakika) antidepresanlar konusundaki ufak ayrıntıyı dinleyince kullanmayı bıraktım.
  • Paylaş