Bilmek istediğin her şeye ulaş

Antifiriz nedir? Otomobillerde neden kullanılır?

Bir rivayete göre; Eğer Adolf Hitler'in Antifrizi olsaydı bu gün dünya haritası farklı olurdu. 2. Dünya savaşında Almanların 1000 e yakın tankının motor bloğu çatladı. Bunun nedeni ise -50 lere varan Rusya soğuğunda, soğutma suyunun donarak motor bloğunun kaldıramayacağı kadar gerilme oluşturup motor gövdesinin çatlatmasıdır. Ondan sonra Almanya hava soğutmalı motorlar üretmiştir. Zaten su soğutmalı motorda da motor hararetini hava sıcaklığının altına çekemezsiniz.

  • Paylaş
Arabaların motoru çalışırken aynı zamanda da ısı üretir.Fazla ısıyı önlemek içinse motorların içinde soğutma sıvısı bulunur motorun hararet yapmasını önlemek için. Kış aylarında ise havalar çok soğuk olduğundan soğutma ısısı donabilir ve araba çalışamaz hale gelebilir.Motor suyuna katılan antifiriz ise suyun donma noktasını iyice düşürür,yani suyun donmamasını sağlar bu sayede araçların kışın problem yaşaması engellenir.
  • Paylaş
Arabamızın motoru arabayı yürütecek gücü sağlarken bir yandan da ısı üretir. Motor bloğu içinde devamlı dolaşan su ile motor soğutulur. Motordan aldığı ısı ile ısınan bu su da radyatörde havanın yardımıyla soğutulur.

Kapalı bir çevrimde ve ideal ısı dengelerinde devamlı oluşan bu olayın farkına biz ancak herhangi bir arıza durumunda soğutma olayı yetersiz kaldığında radyatörden buharlar çıktığında yani bilinen tabiri ile arabamız hararet yaptığında varırız.

Kışın soğuk aylarında hava sıcaklığı sıfırın altına düşünce arabamız kapı önünde hareketsiz halde iken bu soğutma suyu da her su gibi donabilir. Donunca genişler ve yaptığı basınçla motor bloğunu çatlatabilir. Bu olayı önlemek için suyun içine sıfırın çok altındaki derecelerde bile donmasına mani olacak ‘antifiriz’ dediğimiz sıvı ilave edilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2763 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt