Bilmek istediğin her şeye ulaş

Antisosyal kişilik bozukluğu nedir? Psikopatlıktan farkı nedir?

Psikopat ve Sosyopat terimleri halk arasında kullanılan terimlerdir. Bu durumları anlatan 'teknik' terim ise antisosyal kişilik bozukluğudur.  Yani bu üçü aynı şeydir.

Antisosyal terimi halk arasında  'asosyal' yerine, yani çekingen, kalabalık arasına girmektense yalnız kalmayı tercih eden anlamında da kullanılır.  Bu kullanım yanlıştır. Antisosyal kişilik bozukluğu olan bir kimse doğası itibarı ile topluma ve toplum düzenine karşıdır. Bu sebepten dolayı suç işleme eğilimi yüksektir. Hatta antisosyal kişilik bozukluğu olan kişileri hastaneden çok hapisanede görebileceğiniz söylenir. 
Tanım vermek gerekirse (Kaynak: madalyonklinik.com)

Başkalarına hak tanımayan uyumsuz davranışların olduğu kişilik yapısıdır. Suç işleme eğilimi, sürekli yalan söyleme, dürtüsellik, kavgacılık, sorumsuzluk, vicdan azabı çekmeme temel bulgularıdır. Genellikle 18 yaşından sonra oluşur. 30’lu yaşlardan sonra kendiliğinden düzelme olabilir. Tedavisi zordur. Madde bağımlılığı riski yüksektir.

  • Paylaş
En belirgin fark, antisosyal kişilik bozukluğunun DSM'de tanı konulabilir olmasıdır. psikopatlık, genellikle adli psikolojide sık kullanılan bir terimdir, DSM'de yer almaz. 

İkisinin de belirtileri birbirine çok bezer. empati yoksunluğu, kolayca risk alabilme, sorumluluk hissetmeme, düşüncesizlik, pişmanlık hissetmeme, hilekarlık gibi. 
Bu kavramlar suçla da ilişkili. psikopatlık ya da antisosyal kişilik bozukluğuna sahip bir bireyin suç işleme olasılığı yüksek olsa da, hepsi suçludur diyemeyiz. ikisine de sahip olmayan bir sürü suçlu, herhangi birine sahip olan bir sürü suçsuz insan var. 
  • Paylaş
Bir merdivenin en alt basmayığla en üst basamağı arasında ki fark kadar bir fark var. ancak aynı kütle içinde bulunmak can sıkıcı :))
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1500 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları