Bilmek istediğin her şeye ulaş

Antivirüs programı nedir, ne işe yarar?

Antivirüs virüslere karşı yazılmış, temizleme, kurtarma işlevlerini yerine getiren koruyucu programlara verilen genel isimdir. Antivirüs programlarının virüslerii bulmak, karantina altına almak/silmek gibi işlevleri vardır.
  • Paylaş
Çoğu antivirüs programı otomatik görevlerinin yanısıra virüs yada zararlı kodlar tespit ettiğinde bu virüs ve kodları içeren program için ne yapılması gerektiğini de sorar.
Bazı virüsler bilgisayarlara çok zarar verebildiği için her bilgisayar da güncel ve lisanslı bir antivirüs programı bulunmalıdır.
Yalnız, antivirüs programları bilgisayarları korumak için tek başlarına yeterli olamazlar.Antivirüs programlarının yanı sıra antispyware, firewall gibi programlarında kurulu olması gerekir.
  • Paylaş
Antivirüs bilgisayarınızın zararlı programlardan korumak için hazırlanan güvenlik yazılımlarına denir.
  • Paylaş
Bir salgın gibi düşünün sanal ortamı. Siz bilgisayarsınız ve arkadaşınızla selamlaşmak için elinizi uzatıyorsunuz. Ve elinizi ağzınıza, burnunuza veya başka bir giriş bölgesine götürerek bir hastalığın vücudumuza girmesini kolaylaştırıyoruz. Bu işlemide bilgisayarın güvenlik açıkları olarak düşünün. Şuan hastalık vücudumuzda ve ilerliyor eğer bağışıklık sisteminiz yoksa hastalık yayılmaya başlıyor. Ve hastalanıyoruz. Bu işlemi ise antivirüs tarayıcısı gibi düşünün. Kanınızda bulunan yabancı maddeleri yok etmek karşılığı hard diskinizde bulunan virüsü siliyor.

Yani bir antivirüs tarayıcı bir bilgisayar için olmazsa olmazıdır. Lütfen bedava yazılımda olsa bir antivirüs programı edininiz.
  • Paylaş