Bilmek istediğin her şeye ulaş

Antivirüsler bilgisayarı neden yavaşlatıyor?

 1. Antivirüs yazılımları bilgisayarınızı her açtığınızda bilgisayarınızı korumak ve taramak için önyüklemeler yapar ve bu da yükleme işleminin yavaş görünmesine sebep olur. Şöyle de düşünebilir; bilgisayarınızı her açışınızda Microsoft Office programlarının tekrar yüklendiğini varsayalım, bu işlemin bilgisayarınızı ne kadar yavaşlattığını düşünün.
 2. Her gün 10.000 zararlı yazılım oluşturulur. Bilgisayarınızı bir önceki gün taratmış ve yeni dosya eklememiş dahi olsanız, bilgisayarınızı ilk açtığınıda antivürüs yazılımı güncelleme yapmak için otomatik çalışır. Bilgisayarınızı son açmanızdan itibaren keşvedilen yeni vürüsleri tekrar tarar ve genellikle bunlar göz ardı edilemeyecek çoğunluktadır.
 3. Antivürüs yazılımının tarama süresi bilgisayarınızda ne kadar veri olduğuna göre değişmektedir. 2010 teknolojisi ile en hızlı sabit diskler saniye de 125 MB okuyabiliyordu. Eğer 25 GB dosyanız olduğunu varsayarsak bu işlem 5 dakika ve üzerinde sonuçlanacaktır.
 4. Antivürüs yazılımı bir dosyayı tararken, bu dosyalara diğer programlar tarafından erişilemez. Yazılım bu dosyaları tararken bir program çalıştırmak/başlatmak bilgisayarınızı daha da yavaşlatacaktır. Program başlamak için antivürüs programının tarama işlemini bitirmesini beklemek zorundadır.
 5. Antivürüs yazılımı ile ilgili yavaşlıklar; bilgisayarınız, işletim sisteminiz ve yazılımın kendisi ile alakalı da olabilir . Eğer güçlü bir işlemciniz ya da belleğiniz yok ise bilgisayarınız önemli ölçüde yavaşlayabilir hatta eski bir Windows sürümü kullanıyorsanız yavaşlama daha da etkili olacaktır. Sadece sizin önerdiğiniz dosyaları tekrar tekrar tarayabilir ve bu şekilde yavaşlama giderilebilir ancak bu da bilgisayarınız için güvenilir olmayacaktır.
  Code
  support.com/blog/post/how-antivirus-soft...
 • Paylaş
Özellikle antivirüs oldukları için yavaşlatmazlar. Aslında her program bilgisayarı yavaşlatabilir. Bu bilgisayar performansı/antivirüs işlemine göre değişiklik gösterir. Yani bilgisayarı yavaşlatan antivirüs değil, antivirüsün her yazılımın yaptığı gibi işlem yapmasıdır; fakat daha yoğun ve gerçek zamanlı bir işlem.

Antivirüsler iyi koruma sağlamak amacıyla sistemde olan biteni izler. Kopyalanan yeni dosyadan indirilen yeni dosyaya kadar bilgisayara gelen her öğeyi kontrol eder. Bu gerçek zamanlı bir kontroldür. Bu nedenle antivirüsler sürekli bilgisayarda bir çalışma halindedir. Tabii bu da bilgisayarın işlem gücünü kullanmak demek. Bu nedenle işlem gücü yoğun olarak antivirüse ayrıldığı için diğer yazılımlarda pek randıman olmayabilir. Bu nedenle bilgisayar yavaşlayabilir. Şunu da unutmamak gerekir ki bellek ve işlemciniz iyiyse antivürün takılması pek muhtemel değildir. Eğer sık sık yavaşlama yaşıyorsanız kullandığınız antivirüs bilgisayarınız için iyi bir seçim olmayabilir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

423 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt