Bilmek istediğin her şeye ulaş

Apandisit ağrısı nasıldır? Belirtileri nelerdir?

Apandist ağrısı genellikle gaz sancısı ve kadınlarda regl, pms dönemi ağrılarıyla karıştırılmaktadır. Ayırt edici ağrıları ise şu şekildedir, apandist ağrısı birkaç gün sürebilir. En belirgin özelliği ise, apandist ağrısıyla birlikde kabızlığın meydana gelmesidir.
Bir başka ayırt edici ağrısal özellik ise, apandist ağrısında sağ kasık ağırırken bu ağrıya göbek çevresi veya sağ baldır da dahil olur, ağrı zirve yaptığında hastanede olmak en karlıdır çünkü apandist patladığında bütün bedeni zehirler, hızlı bir ölüm yaşanır.
Sağ kasık ağrısını hafife almamak gerekir, tüm sağ kasık ağrıları apandist değildir elbette ancak bahsi geçen ayırt edici ağrı özelliklerini göz ardı etmemek gerek.

Apandistin belirtileri içerisinde karın ağrısı, iştahsızlık, bulantı-kusma ve ateş vardır.
  • Paylaş
Apandis (appendix vermiformis) karın sağ alt kadranda, kalın bağırsak başlangıç kısmında, kör bağırsağın ucunda parmak şeklinde bir organdır. Uzunluğu genellikle 6-9 cm arasındadır.
İnsan vücudunda görevi tam olarak aydınlatılmamış olmakla birlikte bağışıklık sistemiyle ilgili bazı maddeler salgıladığı bilinmektedir. Alınması durumunda vücutta çok bariz bir fonksiyon kaybı görülmemektedir.
Apandisit; apandisin iltihabı demektir. Çoğu zaman bu parmaksı organın kökünde oluşan tıkanmaya bağlı olarak meydana gelir. Tüm yaşlarda görülebilmesine karşın en çok 10 ile 30 yaşları arasında görülür.
  • Göbek çevresinde yavaş yavaş BAŞLAR.
    Başlangıçta künt vasıfta belli belirsiz bir ağrı şeklindedir.
    İlk saatlerde ağrının neye benzediği tam olarak tarif edilemez.

-Ağrının özellikleri ağrı kesici alanlarda, şeker hastalarında, çocuklarda ve yaşlılarda burada tarif edilen tipik biçiminden farklı olabilir.-Doktora başvurmakta geciken hastaların bir kısmında apandisit patlaması olabilir. Bu durumda ağrı birkaç saatliğine rahatlar. Ama daha sonra ateş ile birlikte daha yaygın olarakgeri döner.
  • İştahsızlık (Hastaların %90'ından fazlasında görülür. Hastalar aç oldukları halde en çok sevdikleri yemeği bile yemek istemezler.)
  • Bulantı, bazen kusma (Genellikle ağrı başladıktan saatler sonra ortaya çıkar)
  • Paylaş
Apandisit ağrısı göbek etrafında çok yavaş bir şekilde başlar.İlk önce rahatsız etmez ama bir kaç saat sonra karında sağ alt tarafta kendini hissettirir.Sabit ve sürekli bir ağrıdır.Hareket ettikçe acısı artar.Onun dışında aşırı iştahsızlık,bulantı ve kusma gibi belirtileri de vardır.Karnın sağ altına bastırdığınızda acı inanılmaz derecede artıyorsa bu apandisit ağrısıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1633 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt