Bilmek istediğin her şeye ulaş

Apandis ne işe yarar?

Öncelikle; apandisit bir organ değil hastalıktır. Bahsettiğiniz organ "apandis". Bu organın iltihaplanması ise "apandisit" olur. Kesilip alınmasıyla sorun hallolur. Organa gelince; Apandisin vücuttaki fonksiyonu henüz bilinmemektedir. Sadece lenf dokusu bakımdan zengin bir yapıdır. Mikropları tuttuğu da doğrudur. Bağışıklık sisteminizde yer alır.
  • Paylaş
Evet açıklasın lütfen. Yakın bir tarihe kadar insanoğlu apandistin vücuttaki fonksiyonunu henüz keşfedebilmiş değildi. Ve bazı bilim çevreleri apandisti kendi sakat teorilerine cerbeze yoluyla dayanak noktası olarak gösteriyorlardı. O çevreler şimdi apandistin ne işe yaradığını görmüş oldular ve sadece apandistle ilgili olarak ileri sürdükleri çökmüş olmadı aynı zamanda bazı canlılardaki kanatlar, köpeğin ayağının arka üst kısmındaki küçük uzantı vb gibi hususlarda ileri sürdükleri cerbeze toptan çökmüş oldu. Oysa bu hususları bir cerbeze fırsatı olarak görmek yerine meselelere agnostik yaklaşmak daha akılcı olurdu.
  • Paylaş
direkt okuduğum bir yerden alıntı yapıyorum umarım işine yarar: "Vücudun 'baş belası ve işe yaramaz organı' apandisin fonksiyonu bulundu: Sindirim sistemi için iyi mikroplar üretip onları koruyor. ABD'deki Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden cerrah ve bağışıklık bilimi uzmanları apandisin sindirim sistemindeki bakteri nüfusuyla ilişkili olduğunu ortaya çıkardı. Yüzyıllar boyunca gereksiz olarak nitelendirilen, doktorların ne işe yaradığını bulamadığı, cerrahlarınsa düzenli olarak aldığı apandis, 'bir işe yaramadığı' gibi iltihaplandığında da (apandisit) ölümcül olabiliyordu. Sindirim sistemindeki bakterilerin çoğu iyi ve yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı oluyor. Fakat bazen bağırsaklardaki bakteri florası ölüyor veya yok ediliyor. Yeni çalışmaya göreyse apandis, böyle durumlarda sindirim sistemini yeniden yüklüyor. "Apandis yararlı bakteriler için güvenli bir ev" diyen Prof. Bill Parker, modern dünyada apandisin işlevsizleştiğini, çünkü ölen bakterinin başkasından alınanlarla doldurabileceğini, ancak gelişmemiş ülkelerde ona hâlâ ihtiyaç olduğunu söylüyor."
  • Paylaş
Boğazdaki bademcikler gibi mikropları tutan bir özelliğe sahiptir. Bunu apandist ameliyatı sonucu alınan parçaları inceleyerek bulmuşlardır.
  • Paylaş