Bilmek istediğin her şeye ulaş

Apartman arsası kime aittir?

Kat karsiligi apartman yapan cok ulkede. Bir arsasi olan apartman yaptiriyor mutahite. Peki apartman yapildiktan sonra arsa kime ait olmus oluyor?Düzenle
Apartmana ait arsa söz konusu arsa tapusu belgesi üzerinde yer alan kişi ya da kuruluşlara aittir. Apartman arsa tapusu olup da kaçak bir yapı olabilir yani belediye ye baş vurulup yapı inşa izni alınmadan yapılmış olabilir. Ya da bu izin alınmış olsa bile verilen izne göre inşaat yapılmadıysa iskansız yani oturum izinsiz olabilir
  • Paylaş
Apartman, değil de Daire desek daha doğru olur. Bir binadan daire satın aldığınızda, o arsanın da daireye düşen hissesini de almış olursunuz. Tapu'da ARSA PAYI olarak yazan bölüm, o bina gelecekte yıkıldığında elinizde kalacak olan arsanızdır. Dolayısıyla bir daire aldığınızda, otomatikman arsasını da satın almış olursunuz. Gelecekte daire eskiyip, yıkılsa bile arsası sizindir.

Bu konu pek bilinmediğinden ve ileri seviye uzmanlık gerektirdiğinden, açıkgöz ve kötü niyetli müteahhitler, cahil arsa sahibini kandırırlar. Müteahhitin belediyeye sunduğu projedeki dairelerin paylaşım tablosunda beyana dayalı arsa paylaşımı sunulduğundan, müteahhitler kendilerine düşen daireye daha çok arsa payı ayırırlar. Her ne kadar arsa sahibi imza atmak zorunda olsa da, teknik detayın olduğu bu kağıdı pek incelemezler ve üstün körü imzalarlar. Burada Bedeliyeler sorumluluk almalı ve aynen tapu devrinde yapıldığı gibi adaletsiz paylaşım olduğunda, arsa sahibini bilgilendirmelidir ki; gerçekten bu konuyu isteyerek mi yapıyor?

Adaletli arsa payı paylaşımı nasıl olur? Örnek olarak; 1 binada 10 daire var ve eşit büyüklükteler. O zaman her bir dairede arsa payı 1/10 olmalıdır. Daire büyüklüğüne göre arsa payları da büyüklük oranına göre adaletli dağıtılmalıdır.

Anafikir;Daire alırken arsa payına dikkat edin ve adaletli paylaşıldığından emin olun.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

177 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları