Bilmek istediğin her şeye ulaş

API nedir? API bağlantısı nasıl yapılır?

API, yani Application Programming Interface, uygulamaların birbiri ile veri alışverişi yapabilmesini sağlayan yapılardır. Günümüzde çok yaygın olarak kullanılıyor. Örneğin; online ödeme işlemi esnasında banka ile bankanın sunduğu bir API aracılığı ile haberleşirsiniz ve ödemeyi gerçekleştirirsiniz. Buna benzer olarak çeşitli ürün bilgilerini API ile bir e-ticaret uygulamasından alabilirsiniz, örneğin gittigidiyor: dev.gittigidiyor.com

API bağlantısı yapmak için öncelikle o API'nin sağlayıcısı tarafından oluşturulmuş API dökümanlarından haberleşme kurallarını incelemeniz gerekir (ör: dev.gittigidiyor.com/araclar-dokumanlar).

Basit mantık olarak; API sağlayıcı, sizin siz olduğunuzu anlayabilmek için size kendi sisteminde oluşturduğunuz bir anahtar (token) verir ve tüm haberleşme bu token üzerinden güvenle gerçekleştirilebilir (örneğin: dev.gittigidiyor.com/giris-yap). API sorgusu, yine sağlayıcının desteklediği biçimlerde gerçekleşebilir, örneğin JSON veya klasik Web Request gibi.

API bağlantısı, API sağlayıcının hazırladığı bir hazır kütüphaneyi (kod yığını diyelim) projenize ekleyerek yapabileceğiniz gibi ayrıca bir kütüphane yüklenmeden standart Ajax request'leri aracılığı ile de yapılabilir. Elbette API sağlayıcının belirlediği kurallar ile.
  • Paylaş
Herhangi bir programlama dili ile istediğiniz aygıtlar(ya da bir veritabanı) arasında bağlantı kurabilmek için yapılmış yazılım araçlarıdır. Program yaparken kolaylık sağlar.
  • Paylaş
Yaygın olarak kullanılan "Facebook hesabınla bağlan" butonlarını pek çok sitede görüyoruz. Bunu sağlayan Facebook'un bir API üretmesi ve bu API'yi kullanarak kendi web sitemize giriş yapacak kullanıcıların bilgilerini Facebook ile haberleşerek elde etmemiz örnek verilebilir.

Hakan'ın dediği gibi API'ın temelinde uygulamaların birbiri ile haberleşmesi esprisi vardır.
  • Paylaş
API, program geliştirirken ihtiyaç dahilinde projeye eklenen ekstra kütüphanelerdir. Mesela proje gereği internetten resim download edip, tekrar boyutlandırman gerekiyor. Bu iş için yapılmış kütüphaneler var bunları projenin kaynak kısmına kopyalayıp kod içinde çağırarak kullanırsın.
  • Paylaş
2

Eski Inploider, API ile kütüphane kavramlarını karıştırmamak gerek. Projeye dahil edilen her harici dosya bir API değildir. API'nin temelinde uygulamaların haberleşmesi vardır.

Uğur Çakmak, Jsonparser kullandın mı hiç? Bu tek bir dosya benim kullandığım sistemde ve iki farklı teknoloji arasında haberleşmeyi sağlar. Php ve java arasında